DUYURU

Bir kitap iki hazanGeçen yıl 15 Kasım’da vefat etmeden önce hummalı bir çalışma içindeydi şair-yazar A. Vahap Akbaş. Çok sevdiği, örnek insane olarak gördüğü milli şairimizin hayat hikayesinin ayrıntılarına odaklanan bir kitap yazmaya karar vermişti. O’na göre, aydınların fikri çelişkiler yaşadığı, toplum değerlerinden koptuğu bir zamanda Mehmet Akif Ersoy, yalnızca eserleri ile değil, yaşam tarzı ile de bize sürekli bir şeyler öğretiyordu.

 

Akbaş, Milli Mücadele ve siyasetin içindeki Akif’in yanısıra sporcu ve musikişinas kişiliğiyle de ele aldığı şairin yaşamını ve mücadelesini detaylarıyla anlattığı ‘Bir Hazan Devri Şairi’ kitabını bitirmiş, ancak yayımlandığını göremeden vefat etmişti. Söz konusu kitap, Akbaş’ın kızı Elif Nihan Akbaş’ın son okumasının ardından Beyan Yayınları tarafından okurun istifadesine sunuldu.

 

Elif Nihan Akbaş, emekliliğinde babasının edebi çalışmalara ağırlık verdiğini ve bilincinin açık olduğu son anlara kadar sürekli kitap çalışmalarını düşündüğünü söylüyor. Safahat’in Osmanlıcadan günümüz Türkçesine çevirisini yapan Vahap Akbaş, ardından Mehmed Akif Ersoy üzerine çalışmalarını derinleştirdi, düzyazılarını hazırladı ve nüktelerini derledi. Gerisini Nihan Akbaş’tan dinleyelim: Babam hastalığı teşhis edildiğinde sırada Mehmed Akif’i tüm yönleriyle inceleyen Bir Hazan Devri Şairi üzerine çalışıyordu. Klasik bir biyografi değil, Akif’i ‘insan, sanatkâr, fikir ve ideal adamı’ taraflarıyla, bütünlük içinde tanıma ve tanıtmaya vesile olacak bir çalışma hazırlamak amacındaydı. Kitabı tamamlamak üzereyken ortaya çıkan hastalık ve zorlu tedavi süreci, ne yazık ki çalışmalarının aksamasına neden oldu.

 

Hastalığı boyunca kitabı tamamlayamama düşüncesinin onu nasıl üzdüğüne şahit oldum. Son bir bölüm kalmıştı yazmak istediği. Kitabın “Bir Dava Adamının Aile Reisi ve Baba Olarak Portresi” bölümünü, kendini iyi hissettiği günlerde birlikte tamamladık. Kitabı nihayetlendirip yayınevine gönderdiğimizde çok rahatlamıştı.

 

Gülen yüzünden ayrı ilk kitap

 

Yayına hazırlanma süreci olabildiğince hızlı yürütülse de ne yazık ki babam kitabın basıldığını göremedi. Büyürken, babamın yeni kitapları için duyduğu heyecanı görmek, benim de çevirmen yahut editör olarak emek verdiğim her kitabın çıkışında duyduğum heyecanın tohumu

 

oldu. Bir kitap basıldığında buruk bir hüzne kapılacağımı düşünmezdim hiç. Bir Hazan Devri Şairi, çıkışını babamın gülen yüzünden ayrı gördüğüm ilk kitabı oldu.

Serdar Tuncer de programa şiir ve anlattığı anekdotlarla renk kattı.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön