DUYURU

Osmanlı'nın darphanesi kültür basacak 

Merkez Osmangazi ilçesi Maksem bölgesindeki Pınarbaşı Caddesi'nde bulunan tarihi darphanede Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar son aşamaya gelirken, burada paraların basımının gerçekleştirildiği araç gereçler ile Osmanlı döneminden bu yana basılan paralar sergilenecek. 

Maksem Darphanesi Kültür ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Şükran Mercan Misci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi darphanenin hem sergi salonu olarak kullanılacağını hem de kültürel hizmet vereceğini söyledi. 

Çocukluk yıllarında darphanenin bulunduğu binada ikamet ettiğini anlatan Misci, çocukluğunun geçtiği bu tarihi binada kültürel hizmet vermenin kendisi için ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu belirtti. 

Misci, darphanenin tarihi kitaplarda Osmanlı'nın ilk "mürebbiye mektebi" olarak yer aldığını vurgulayarak, "Bu bina bizim değildi, kiracıydık. Ev sahipleri bizim burayı boşaltmamızı isteyince biz de boşalttık. Onların bir müteahhitle anlaştıklarını duyduk buraya site yapılacaktı. Biz de o zaman Osmangazi Belediye Başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile görüştük ve burası kamulaştırıldı" dedi. 

 

"Eski darphane bundan sonra kültür basacak"

Tarihi binanın kültüre hizmet edecek şekilde yenilendiğini anlatan Misci, burada gençlere ve kadınlara yönelik kültürel ve sosyal faaliyetlerin yapılacağını anlattı. 

Misci, restorasyon çalışmalarının çok kısa bir sürede sonuçlandığını vurgulayarak, şunları söyledi: 

"Açılış yapıldıktan sonra burası aktivitelere ağırlık verecek. Buraya eskiden kalma darphanenin alet ve gereçleri yok ama sonradan buraya bu gereçler konulacak. Eskiden kalma paralar toplanıyor. Buranın girişindeki amblemimiz de o günkü paradan esinlenerek yapılmıştır. Burası müze haline geldiğinde burada teşhir edilecek. Yeni para basma makineleri konulacak. Eski makinelere ulaşılamadı. Eski darphane bundan sonra kültür basacak. O zaman para basıyormuş şimdi de inşallah kültürel aktiviteler ve eğitim çalışmalarına hizmet edecek."

 

TÜRKİYE GAZETESİ

Kaynak: AA

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön