DUYURU

100. yılında ÇanakkaleAradan yüz yıl geçmesine rağmen hâlâ önemini koruyan Çanakkale Zaferi, Osmanlı coğrafyasında yaşayan farklı kimliklerin bir bayrak ve inanç etrafında toplanıp tek millet ve tek yürek olarak verdikleri mücadelenin adıdır. Küçükçekmece Belediyesi bu olağanüstü zaferi çok yönlü bir sergiyle anıyor. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki sergide, önemli tarihi sonuçlar doğuran Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında “Zaferi” anlatan fotoğraf ve belgeler kronolojik olarak yer alıyor.

 

Sergide ayrıca Araştırmacı Belgeselci Savaş Karakaş’ın hazırlamış olduğu belgesel video ile Mimar/Ressam Kenan Pençe’nin Çanakkale’de beş yıl süren araştırma ve çalışmaları sonucunda ortaya çıkan özel çizimleri de yer alıyor.  ‘100. Yılında Çanakkale’ başlıklı bu anlamlı sergi, Çanakkale’ye dair bu topraklarda yaşanmış destansı tarihi, 30 Mart’a kadar CKSM Sergi Salonu’nda izleyicilerle buluşturacak.

 

İstiklal Marşı’nın kabulü

 

Öte yandan Türkiye Yazarlar Birliği 12 Mart İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabulü yıldönümü dolayısıyla Ankara’da bir anma programı düzenliyor. Program bugün saat 10:00’da Altındağ Hamamönü’nde bulunan Taceddin Dergahı’nda gerçekleşecek.

 

İstanbul’da Akif paneli var

 

İstanbul’da ise Güngören Belediyesi “Mehmed Âkif Ersoy ve İstiklâl Marşı” başlıklı bir panel düzenliyor. Güngören Kültür Merkezi’nde bugün saat 13.30’da başlayacak olan panelde Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Uçman, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Mehmet Samsakçı ile hikâyeci ve romancı Muhterem Yüceyılmaz Mehmed Âkif’in hayatını, fikirlerini ve İstiklâl Marşı’nın yazılışını anlatacaklar, şairin şiirlerinden örnekler verecekler. Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım’ın idare edeceği toplantıda konuşmacılar, daha sonra dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecekler. Toplantının ardından bütün dinleyicilere yazar Hicran Göze’nin kaleme aldığı ve Kubbealtı Neşriyatı arasında yayımlanan Hüzünlü Bir Yolculuk Mehmed Âkif isimli eser hediye edilecek.

 

15 YAŞINDA ŞEHİT MEHMETÇİK

 

Bir milletin varoluş mücadelesi olan ve olağanüstü kahramanlık hikayelerinin yazıldığı Çanakkale Savaşlarında 15 yaşındaki çocuklar bile silah kuşanmıştı. Zafere giden bu çetin yolun şiirini yazan Mehmet Akif Ersoy ise bir dava insanı ve Milli Marşımızın yazarı olarak adını tarihe ve milletin gönlüne altın harflerle yazdırdı.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön