DUYURU

Bosna’da Çanakkale türküleri1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan Avusturya veliahtının Sırp milliyetçisi tarafından öldürüldüğü köprünün 100 metre yakınındaki kütüphane binasında düzenlenen etkinliğe Boşnaklar büyük ilgi gösterdi.Ümraniye Belediyesi, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği ve Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından Viyeçnitsa’da düzenlenen resim sergisinde Ümraniye Belediyesi’nin düzenlediği bir resim yarışmasında ödül alan eserler sergilendi. Serginin açılış töreninde ise tenor Hakan Aysev ile piyanist Anjelika Akbar “Çanakkale Türküleri” isimli bir konser verdi. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, yaptığı açıklamada, Çanakkale Zaferi’nin sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Balkanlar’ın ve Ortadoğu’nun da zaferi olduğunu belirterek, “Burada sadece Türk askerleri değil, Bosna’dan, Kosova’dan, Makedonya’dan hatta Libya’dan askerler de savaştı” dedi.

 

Akbar ve Aysev’den mesaj

 

Etkinlikte sahne alan piyanist Anjelika Akbar ise böyle anlamlı bir günde Saraybosna’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, tüm dünyanın bugün dünya genelindeki savaşların sona ermesini dilediğini, savaşların ancak insanların ruhunda yeşerttiği aşkla yenilebileceğini söyledi. Ünlü tenor Hakan Aysev de Bosna Hersek’i, özellikle de Saraybosna’yı çok sevdiğini ifade ederek, böyle anlamlı bir etkinliğin burada düzenlenmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

 

STAR GAZETESİ / SANAT

Mustafa Meydan / Saraybosna

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön