DUYURU

Sinemanın festival hali: Altın lale başlıyorstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali 34.kez sinemaseverleri Türkiye ve dünya sinemasının en seçkin örnekleriyle buluşturuyor. 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivale 62 ülkeden 222 yönetmenin 204 filmi katılacak. Festival biletleri satışa çıktı ve 4 Nisan'a kadar tüm biletlerde yüzde on indirim uygulanacak. Sinefiller bunca film arasından iyi bir seçim yapabilmeleri kolaylaştırmak için biz de kendimizce bir seçki yaptık.

 

Uluslararası yarışmada Venedik Film Festivali'nde kapanış filmi olarak gösterilen Hong Kong’un en önemli kadın yönetmeni Ann Hui’nin son filmi Altın Çağ, Sinemada İnsan Hakları bölümünde Bir Hurdacının Hayatı filmiyle dikkatleri üzerine çeken Danis Tanovic’in Hindistan’da çok uluslu şirketlerin yol açtığı bir skandalı konu alan filmi Kaplanlar, İran’ın Oscar adayı olan, karşılıksız iyilik yapmak ve insanın doğasındaki karmaşayı perdeye taşıyan Reza Mirkarimi’nin son filmi Bugün, seyirciyi Avrupa’ya ulaşmaya çalışan genç Kamerunlu Leonard ile diğer bir göçmen olan, hayatını kurtardığı Nijeryalı Hope’un hayatta kalma mücadelesine tanık olmaya çağıran Boris Loikine’un Umut, Antidepresan başlığı altında Eric Lartigau’nun ailesinin tek işiten ferdi olan bir gençkızın kendi hayallerinin peşinden gitmek isteyişini konu alan Hayatımın Şarkısı Festival programında ilgi çeken filmlerden birkaçı. 

 

Tanrılarla Konuşmalar Akbank Galaları’nda

 

Akbank galalarında Farklı coğrafya ve inanç sistemlerinden 9 ünlü yönetmenin bir araya gelerek yaptıkları inanç ve inançsızlığı sorgulayan Tanrılarla Konuşmalar / Words with Gods, Brezilya’nın arka sokaklarında yaşayan çocukların bir çöplükte buldukları servetle değişen hayatlarını konu alan Stephen Daldry’nin Çöplük, Jafer Panahi’nin 2015 Berlin Film Festivali’nde Altın ayı ödülü alan Taksi merak edilen filmlerden. 

 

Ustalar bölümünde gösterilecek olan Avustralyalı yönetmen Rolf De Heer’in 2013 yapımı filmi Charlie’nin Ülkesi / Charlie’s Country, bir Aborijinin modern hayat ve devlet baskısıyla mücadelesini anlatıyor. İranlı ünlü yönetmen Muhsin Makhmalbaf’ın prömiyerini 2014’te Venedik’te yapan filmi Başkan, Arap Baharı’nın nabzını kurmaca bir hikâye üzerinden tutuyor. 34. İstanbul Film Festivali bu seneye özel bölümü Balkanlar: Ateşin Sineması başlığı altında bu özel bölgenin en iyi ve en güncel sinema örnekleri bir araya getirilmiş. Batı sinemasının özgün bir öğesi olan Balkan sineması, her ne kadar birbirlerinden farklı öyküler anlatsa da anlatan yüzler ve hassasiyetleri bir: Kapkara bir mizah, dengesiz ve fırtınalı siyasal tarihçeler, etnik karışıklıklar, parasızlık…

 

Festivalin ulusal belgesel yarışmasında Mahmut Fazıl Coşkun’un yapımcılığını üstlendiği Metin Kaya’nın yönettiği Soluk adlı belgesel, geçen yıl yaşanan maden faciasından sonra sinemamıza yansıyan tek belgesel. Faysal Soysal’ın Srebrenitsa katliamında yakınlarını kaybedenlerin mücadelesini yapımı Kayıp Zamanlar da yine bu bölümde yarışan iddialı işlerden biri. "Türk Klasikleri Yeniden" kapsamında, Türkiye sinemasının başyapıtları arasında sayılan Metin Erksan'ın 1962 yapımı filmi "Yılanların Öcü" restore edilerek beyazperdeye taşınacak.

 

Festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale için, sanat ve sanatçının dünyasını sinemayla buluşturan, yaratıcı süreçleri sanatçının kişiliğiyle ele alan ya da bir edebiyat eserinden uyarlanan 12 film yarışacak. Ali Atay'ın "Limonata", Barış Atay'ın "Eksik", Emine Emel Balcı'nın "Nefesim Kesilene Kadar", Ufuk Bayraktar'ın "Kümes", Mehmet Eryılmaz'ın "Misafir", Caner Erzincan'ın "Yeni Dünya", Selim Evci'nin "Saklı", Faruk Hacıhafızoğlu'nun "Kar Korsanları", Tolga Karaçelik'in "Sarmaşık" ve Erden Kıral'ın "Gece" filmleri ödül bekleyen yapımlar.

 

Sinema Onur Ödülleri

 

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen Sinema Onur Ödülleri, bu yıl yönetmen ve yapımcı Yılmaz Atadeniz, müzisyen Cahit Berkay, oyuncu Nebahat Çehre, senarist ve yönetmen Safa Önal ve oyuncu Süleyman Turan'a sunulacak. Ödüller, 3 Nisan'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek açılış töreninde takdim edilecek.

 

Festivalde "Akbank Galaları", "Ustalar", "Dünya Festivallerinden", "Yeni Bir Bakış", "NTV Belgesel Kuşağı", "Mayınlı Bölge", "Antidepresan", "Çocuk Mönüsü", "Geceyarısı Çılgınlığı" gibi klasikleşmiş bölümlerin yanı sıra özel bölüm ve gösterimler yapılacak.

 

Festivalin yeni bölümleri, "Balkanlar: Ateşin Sineması", "Aile Bağları", "Özel Gösterim: Ufak Hakikatler", "Alman Canlandırma Sineması" olacak.

 

Yönetmenler insan hakları dersine çalışmış

 

Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE (Film Award of the Council of Europe) için bu yıl Sinemada İnsan Hakları bölümünde Yury Bykov’un yönettiği Enayi, Boris Lojkine’in Umut, Jamshid Mahmoudi’nin Küçük Bir Aşk Hikâyesi, Erol Mintaş’ın Annemin Şarkısı, Reza Mirkarimi’nin Bugün, Ayat Najafi’nin Ülkesiz Şarkılar, Danis Tanovic’in Kaplanlar, Jan-Willem van Ewijk’in Atlantik., Daniel Wolfe’un Baba Beni Yakalasana, Hisham Zaman’ın  Krala Mektup adlı filmleri yarışacak. 

 

İstanbul Film Festivali, belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla belgesel kategorisinde bu yıl ilk kez ödül verecek. Ulusal Belgesel Yarışması'nda "En İyi Belgesel" ve "Jüri Özel Ödülü" kategorilerinde Türkiye Sineması bölümü destekçisi Anadolu Efes tarafından toplam 15 bin lira ödül verilecek. Gösterilecek belgesellerden 11 film dünya prömiyerini, 2 film Türkiye prömiyerini festivalde yapacak.

 

"FACE Avrupa Konseyi Sinema Ödülü", Sinemada İnsan Hakları bölümündeki bir filme verilecek. İnsan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilinç yaratan, konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan 10 film arasından jürinin seçeceği bir filme, Avrupa Konseyi ile sinema yapıtlarını destekleyen Eurimages Fonu tarafından 10 bin avroluk para ödülü sunulacak.

 

"Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü"nü kazanan filmin yönetmenine, sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30 bin lira ödül, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) tarafından da Altın Lale Ulusal ve Uluslararası Yarışma'da yer alan birer filme FIPRESCI Ödülü verilecek.

 

Altın Lale Ulusal Yarışması'nda yer alan bir filme Cineuropa.org Ödülü, İKSV'nin medya sponsorlarından Radikal'in ulusal ve uluslararası yarışmada yer alan filmler arasından belirlediği birer filme Halk Ödülü sunulacak.

 

"Köprüde Buluşmalar" kapsamında, 15-16 Nisan'da yönetmen, senarist ve yapımcıların uzun metrajlı kurmaca veya belgesel projelerinin ilk uluslararası sunumlarını gerçekleştirmesi ve yapım sürecini başlatmak için gerekli desteği bulmalarına olanak yaratmayı amaçlayan Film Geliştirme Atölyesi yapılacak. "Köprüde Buluşmalar"ın 10. yılında ilk kez, Film Geliştirme Atölyesi'ne seçilen proje sahiplerine eğitim verilecek ve komşu ülkelerden film projeleri davet edilecek.

 

Konuklar

 

İstanbul Film Festivali'nin izleyicilerle buluşturacağı konuklar arasında "Sarhoş Atlar Zamanı", "Kaplumbağalar da Uçar" gibi filmleriyle tanınan İranlı yönetmen Bahman Ghobadi, İranlı oyuncu Simin Fatemah Motamed-Aria, Peter Greenaway'in "Eisenstein in Guanajuato" filminin başrol oyuncusu Elmar Back, İtalyan yönetmen Duccio Chiarini, Norveç'te yaşayan Kürt yönetmen Hisham Zaman, "The Duke of Burgundy"nin başrol oyuncusu Chiara D'Anna yer alacak.

 

Gülcan Tezcan

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön