DUYURU

Ertuğrul’dan sonra MalazgirtErtuğrul Gazi’nin babası Süleyman Şah türbesinin taşınması ve TRT’de yayımlanmakta olan “Diriliş-Ertuğrul” dizisiyle birlikte yeniden gündeme gelen Süleyman Şah, bu ayki Türk Edebiyatı dergisinin de kapak konusu. Geçen ay Süleyman Şah kitabı yayınlanan Prof. Dr. Erhan Afyoncu, dergiye verdiği röportajda Süleyman Şah’ı ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlattı.

 

Dergide ayrıca ‘Diriliş-Ertuğrul’ dizisinin yapımcı ve senaristi Mehmet Bozdağ ile yapılan bir söyleşi de var. Menkıbelerin gerçekliğinden ziyade mesajının önemli olduğuna vurgu yapan Bozdağ, ‘Süleyman Şah’ın kimliğine akademik hassasiyetlerin ötesinde toplumda ve gelenekte kabul gören yönüyle yaklaşmamız elzemdi’ diyor. Bozdağ, dizinin ilerleyen bölümlerinde Moğol istilasını da yansıtacaklarını şu cümlelerle haber veriyor: ‘Moğol istilasının yıkıcılığı ve Selçuklu’nun son günleri ileride yer alacak ki ‘Diriliş’in manası daha iyi hissedilebilsin. İkinci sezonda bu şartlar anlatılacak.’ Bozdağ, en büyük hayalinin ise Malazgirt’i çekmek olduğunu belirtiyor ve ekliyor ‘Çalışmalara başladık.’

 

Beşir Ayvazoğlu ise “Kırılan Putların Yerine Yenilerini Koyan Kim” başlıklı yazısında “tasvir yasağı” meselesini yeniden ele alıyor.

 

Eski putların yerine...

 

Ayvazoğlu, İslam dünyasında terör estiren ve yıkıcılığını sanat eserlerine de yansıtan IŞİD/DAEŞ’e önemli bir soru yöneltiyor: ‘DAEŞ bu vandallığı terör estirmek amacıyla mı yapıyor, yoksa dinî gerekçelerle mi, bilmiyoruz. Dinî gerekçelerini “tasvir yasağı”na dayandırıyorlarsa, kendilerinin ve yaptıkları işlerin hareketli görüntülerini -yani tasvirlerini- propaganda amacıyla medya ortamında yayıyor olmaları apaçık bir çelişkidir.’ Ayvazoğlu devamında, ‘İslam’ın yasakladığı resim ve heykel değil, putlaştırmadır. Surete tapacak kadar ahmak biri ne kadar yasaklarsanız yasaklayın, onun yerine koyacak başka bir put bulacaktır. Şeyh, lider, para, kadın, fuybol, pop yıldızı...’ diyor.

 

Türk Edebiyatı’nın yeni sayısında, ayrıca,  28 Şubat’ta aramızdan ayrılan Yaşar Kemal için özel bir bölüm var. Bu bölümde Sezai Coşkun, Yaşar Kemal’i “eşkıyalık” teması etrafında, ondan çok farklı düşünen Kemal Tahir’le birlikte ele alıyor.

 

Tuna Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön