DUYURU

İşte bunlar hep şiirÜsküdar Belediyesi tarafından organize edilen ‘İşte Bunlar Hep Şiir’ temalı ‘Uluslararası Üsküdar Şiir Festivali bu yıl 4-11 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin bu yıl ki onur ülkesi ise Somali olacak. Sekiz gün sürecek olan festivale Hindistan’dan Arjantin’e, İspanya’dan Filistin’e, Polonya’dan Fas’a, Kenya’dan Makedonya’ya kadar geniş bir coğrafi yelpazeden şairler katılacak. Dünya şiiri ile Türk şiirini buluşturacak etkinlik kapsamında toplam 25 ayrı şiir etkinliği gerçekleştirilecek. 19’u yabancı ülkelerden olmak üzere toplam 35 şair festival boyunca dizelerini Üsküdar Şiir festivalinde seslendirecek. Festival kapsamında Somali ve Hüsrev Hatemi ile ilgili iki özel gece düzenlenecek.

 

Üsküdar bir şiir semti...

 

Yarın başlayacak festival boyunca ‘Şiir Okulda’ etkinliği de düzenlenecek. 5’i üniversite 13’ü lise olmak üzere toplam 18 okulda düzenlenecek olan şiir okumalarında, öğrenciler şairlerle bir araya gelme imkanı bulacak. Şiir festivaline Onur Konuğu olarak başkanlık yapacak olan Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, “Üsküdar benim çocukluğumdan beri bir şiir kasabası, şiir şehri olarak hissettiğim bir yerdir. Bu durumun çocukluğumdan başlamasının sebebi de Yahya Kemal’in benim çocukluk devrimin en sevilen şairlerinden birisi oluşudur. Çocukluğumda hiç düşünmediğim bir şeydi, 66 sene sonra bir uluslararası şiir festivali olması. Şimdi o olmayan hayalimin gerçekleştiğini görüyorum mutluyum” şeklinde konuştu.

 

Festival’de hangi şairler var?

 

Festivale, Filistinli Najwan Derviş, Somalili Ali Jimale Ahmed, Polonyalı Ryszard Krynicki, Boşnak Sead Begoviç, Macar Balazs Szollosy gibi isimlerin yanı sıra Türkiye’den de Fatma Şengil Süzer, Ahmet Murat, Metin Celal, Şakir Kurtulmuş, Emel Özkan, Nurettin Durman ve Adnan Özer gibi şairler katılacak.

 

Bedir Acar

 

 STAR GAZETESİ /SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön