DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: Hz. PEYGAMBER’İN ÖNDERLİĞİ



Türk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde, yazar Prof. Dr. Ali Murat Daryal, “Hz. Peygamber’in Önderliği” başlıklı bir konuşma yapacak.

 

Ali Murat Daryal Kimdir?

 

1931’de İstanbul’da doğdu. 1950’de Taksim Erkek Lisesini, 1959’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümünden de mezun oldu. İslâmî ilimler üzerine özel dersler aldı. 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslâm Araştırmaları Bölümünde asistanlık ve orta dereceli okullarda din bilgisi öğretmenliği yaptıktan sonra, 1966’daİstanbul Yüksek İslâm Enstitüsüne öğretim görevlisi olarak tayin edildi. 1988’de doktorasını tamamladı, 1998’te profesör oldu. Aynı yıl yaş haddinden emekli olan Prof. Dr. Ali Murat Daryal, bir süre daha Marmara Üniversitesiİâhiyat Fakültesinde sözleşmeli olarak öğretime devam etti.

Eserleri: İslâm’ın Doğuşu ve İlk Yayılışının Psiko-sosyal Açıdan Tahlili, (doktora tezi), 1988; İFAV yayınları, 1989; Kurban Kesmenin Psikolojik Temelleri, 1980; İFAV Yayınları, 1994; Dinî Hayatın Psiko-sosyal Temelleri, İFAV Yayınları, 1994; Psiko-sosyal açıdan Medeniyetler ve Mesajları, Seyran Kitap, 1997.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati: 17.00

Yer: Türk Edebiyatı Vakfı/Sultanahmet

Tel: 0212 526 16 15 / 527 50 32

 



VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön