DUYURU

İçinden AVM geçen kitapGeçen yıl ‘Fincanımda Kola Var’ adlı kitaba imza atan Prof. Dr. Sadettin Ökten’in yeni kitabı ‘İçimde AVM Var’ yine Tuti Kitap tarafından okura ulaştı. Dervişmeşrep yaşam tarzıyla, yazdıklarıyla düşünce dünyasının örnek simalarından biri olan Prof. Ökten, “Fincanımda Cola Var!” adlı çalışmasında Türkiye’de batılı yaşam tarzıyla birlikte mimariden, mutfak kültürüne, müzikten dile kadar sosyal ve kültürel kodlarımızdaki değişimlere dikkat çekiyordu.

 

Ökten’in yeni kitabı da tıpkı bir önceki gibi ironi dolu bir isimle çıkageldi: İçimde AVM var. AVM’ler malum; son yıllarda şehirleri pıtrak gibi saran alış veriş merkezleri...

 

Kaotik İstanbul!

 

Prof. Sadettin Ökten “İçimde AVM Var’ kitabında şehir ve medeniyet tasavvuru üzerinde duruyor. Ökten, ülkemizde zihinsel manada bir karmaşa yaşandığına dikkat çekerek, “Kendi eski medeniyet tasavvurumuzdan vazgeçmedik ama Amerikan’ın tüketici hayat biçimini de sevdik. Toplumsal manada yaşadığımız bu travmanın bire bir aksini ya da yansımasını şehirde aynen görüyoruz” diyor.

 

Toplumun geçmişini “Osmanlı Devleti bir hizmet edici ve hâkim devlettir. Size fazla özgürlük tanımaz ama insanca yaşamanız için sizi alt limitlerde tutar. Yani zenginin çok fazla zengin olmasına izin vermez, fakirin de çok fazla fakir ve muhtaç olmasına izin vermez. Sizi belli bir bantta tutar” sözleriyle tanımlayan Ökten, sanayi devrimi sonrası yaşanan değişikliklerin tasavvur ile tercih çelişkisi yarattığını ve bu durumun bütünüyle şehre yansıdığını vurguluyor. Diğer bir ifadeyle İstanbul’un kaotik, problemli yaşamını bu tasavvur ve tercih arasındaki çelişkiye bağlayan yazar, çözüme nasıl ulaşılabileceğinin fikrini “İçimde AVM Var!” okurlarına sunuyor.

 

Ökten ‘Bir toplumda melez medeniyet tasavvuru olamaz. Melez medeniyet tasavvuru kimlik krizine yol açar, dolayısıyla toplum bir şey üretemez. Şu anda Türkiye’de olduğu gibi diyor.’ Demek ki mesele sadece AVM değil!

 

Murat Alp

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön