DUYURU

Kosova’da Osmanlı Kitâbeleri kitaplaştıOsmanlı döneminden kalan birçok mimari esere sahip Kosova’daki tarihî yapıların Osmanlı Türkçesiyle yazılmış kitâbeleri, Latin harflerine çevrilip günümüz Türkçesine aktarıldı; yerli ve yabancı ziyaretçilerin de anlayabilmeleri için Arnavutça, Boşnakça ve İngilizceye çevrildi. Proje Merkez Bankası ve Kalkınma Bakanlığı sponsorluğunda gerçekleşti.

 

Kosova’da hâlen canlılığını koruyan cami, dergâh, türbe, hamam, köprü, saat kulesi, çeşme gibi mimarî eserlerin büyük çoğunluğu Osmanlı dönemine ait. Bu yapıların üzerindeki kitabeler ise yazıldıkları devrin dilini, tarihini, kültürünü ve bedii zevkini anlatıyor.

 

Projenin tamamlanmasıyla birlikte insanlar, hemen her gün önünden geçtikleri, içinde yaşadıkları, namaz kıldıkları, sırtlarını dayadıkları, suyunu içtikleri yıkandıkları cami, han, hamam, çeşme, köprü ve saat kulesi gibi yapıların tarihini ve onu meydana getiren medeniyeti öğrenmiş olacak.

 

“Kosova Kitâbeleri:Kosova Kitabeleri Projesi açılışına başta Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Kosova Cumhuriyeti İslâm Birliği Başkanı Müftü Naim Terneva olmak üzere çok sayıda yetkili katıldı.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön