DUYURU

Kutlu Doğum’a sanatın eli değmeliTürkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1989 yılından bu yana çeşitli organizasyonlarla idrak ediliyor Kutlu Doğum Haftası. Başlangıcında Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum günü Mirac Kandili ile kutlanırken bu özel geceyi miladi takvimle sabitlemek pek hoş karşılanmasa da Peygamber’i anmak için her vesilenin önemli olduğu düşünülerek her yıl coşkulu programlarla karşılanır oldu Kutlu Doğum.

 

Sözde değil özde olmalı

 

Ancak bütün ‘özel gün’lerin başına gelen İslam Peygamberi’nin doğum günüyle ilgili kutlamaların da başına geldi. Popüler kültür ve tüketim toplumu dini bir ritüeli de kendi rengine boyadı. Pastalı kutlamalar, Asr-ı saadetin yaşandığı mekanların maketlerinin yapıldığı sergiler ile bu kutlamalar popülist etkinliklere dönüşmeye başladı. Kutlu Doğum Haftası’nda pek çok şehirde Hz. Peygamber’in konuşulduğu panel ve sempozyumlar yapılsa da işin görsel ve şov kısmı geniş kitlelerin daha çok ilgisini çekti. Bu hafta vesilesiyle Hz. Peygamber’in mesajının, insan olarak bize örnekliklerinin anlatıldığı edebi eserler, roman, hikâye ve şiirler, tiyatro oyunları ya da kısa filmler, sinema filmlerine ilişkin bir çaba ise gündeme yansımadı. Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması, sonpeygamber. info sitesinin değerli çabaları, İskender Pala’nın bu yıl yayınlanan Hz.Muhammed (S.A.V)’in hayatını konu alan Bülbülün Kırk Şarkısı romanı dışında kaydadeğer çalışmalar ortaya çıkmadı.

 

Yüreklere dokunmak...

 

Yazar Salih Tuna da bu eksikliğe dikkat çekerek “Uluslararası roman, şiir veya sinema yarışması tertip edilemez miydi? Yüreklere dokunacak o şiir, o roman, o tiyatro, o sinema nerde? Sadra şifa hiçbir şey yok!” diye yazdı. Tüm bunlar yapılmadığı gibi bu yıl Kutlu Doğum Haftası’nda ortaya çıkan kimi manzaralar da etkinliklerin niteliği üzerine sorulan soruları çoğalttı.

 

Star Açık Görüş ekinde “Peygamber Algılarımızda Sahihlik ve Sahicilik Sorunu” başlıklı bir makale kaleme alan Prof. Mustafa Öztürk, “Hz. Peygamber biz Müslümanların pratik hayatta ve ahlâkî yaşantıda örnek alabileceği bir kimlik ve kişilikten soyutlanmakta” diyerek Hz. Peygamber’i hayatımızın dışında bir yerde konumlandırdığımıza dikkat çekti. Prof. Öztürk’ün “Osmanlı’dan devralınan kültürel mirasın da etkisiyle bazı dini metinlerde ve ilahilerde resmedilen peygamber imajı Müslümanların kolektif bilincinde zengin tahayyüller yaratmakta ve sonuçta Hz. Peygamber deyim yerindeyse bir masal kahramanı gibi algılanmakta” şeklindeki değerlendirmesi de etkinliklerinin sağlıksız bir bakışla nasıl olumsuz bir gidişe yol açabileceğine işaret ediyor.

 

İlahiyatçı Faruk Beşer ise “Etkinlikler iyi niyetle başlatıldı. Halen de öyle olduğu kanaatindeyim” diyor ancak “programları hazırlayan kurumların niyetlerine göre bu etkinliklerde Hz. Peygamber’e yakışmayan manzaraların çokça bulunduğu da malum” diye ekliyor. Beşer’e göre bu olumsuzlukların başında müzikal şovlar geliyor.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön