DUYURU

MEHMET SERHAN TAYŞİ HAKK'A YÜRÜDÜMillet Kütüphanesi eski müdürü ve kitabiyat âlimi Mehmet Serhan Tayşi dün akşam Hakk'a yürüdü. Tayşi’nin cenaze namazı, bugün (28 Nisan Salı) ikindiden sonra Fatih Camii’nde kılınacak.

Millet Kütüphanesi eski müdürü Mehmet Serhan Tayşi Hakk'a yürüdü. Dün akşam saatlerinde vefat eden Mehmet Serhan Tayşi’nin cenaze namazı bugün ikindi namazını müteakip Fatih Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecektir. Aziz hocamıza Allah’tan rahmet diliyor, ailesine, dostlarına ve bütün sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

TÜRKİYE’NİN SAYILI KİTABİYAT ÂLİMLERİNDENDİ

İzmir, Bayındırlı bir ulemâ ailesine mensup olan Mehmet Serhan Tayşi, 1942 yılında babasının vazifesi gereği bulunduğu Adana’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Tayşi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1970 yılında girdiği bir imtihan neticesinde Millet Kütüphanesi’nde göreve başlayarak sırasıyla memurluk, bölüm şefi, uzmanlık, başuzmanlık ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1983’te Millet Kütüphanesi müdürü oldu ve 2003 yılı başında, emekli olana kadar bu görevine devam etti. Kütüphanecilik, kütüphaneler, kitaplar, kültür ve tarih konulu birçok makale kaleme aldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan bu makalelerinin yanında Mecmuâ-yi Tekâyâ, Lemezât-ı Hulviyye, Kıyâfetu’l-İnsâniye gibi klasik Osmanlı eserlerini günümüz Türkçesine kazandırdı. Hakkında, kendisiyle gerçekleştirilmiş uzun soluklu bir söyleşiye dayanarak hazırlanmış Ali Emirî’nin İzinde adlı bir eser bulunmaktadır. İstanbul Sahrâyıcedit’te ikamet eden Mehmet Serhan Tayşi, Elif Hanım’la evliydi.

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön