DUYURU

Tiyatroda ‘Umut’a yolculukBedir Acar

‘Sayısal üstünlüğün getirdiği hiçbir siyasal iktidarın kültürel üstünlüğe sahip olmadığı sürece kalıcı olamayacağını, kültürel değerlerini yeni nesillere aktaramayan halkın varlığını sürdüremeyeceğini’ ifade etmişti usta edebiyatçı Nuri Pakdil...

 

Bu sözleri sarfettiği yer ise geçen yıl Star Gazetesi tarafından verilen Necip Fazıl Ödülleri ödül töreniydi. Kendisine Necip Fazıl Saygı Öödülü verilen Pakdil’in konuşmasını ise töreni teşrif eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ayakta dinlemiş ve büyük takdir toplamıştı.

 

DT zincirlerini kırdı

 

İşte bu usta yazarımız, bugüne kadar, çeviriden şiire, denemeden tiyatro oyunlarına kadar sayısız eser kazandırdı Türk edebiyatına. Ancak bugüne kadar usta yazarımızın tek bir eseri dahi ödenekli tiyatrolar tarafından sahnelenmemişti. Devlet Tiyatroları bu zinciri kırdı ve yazarın iki eserini birden repertuvara aldı: Umut ve Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş... Bunlardan ‘Umut’ Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından bu akşam sahneleniyor. Umut’u, yönetmeni Murat Demirbaş ile sıcağı sıcağına konuştuk...

 

-Nuri Pakdil’in Devlet Tiyatroları repertuarına alınması nasıl oldu?

 

Nuri Pakdil “Umut” oyununu 1974’te yazmış. Ancak yazarın şimdiye kadar hiçbir oyunu Devlet Tiyatrosu repertuvarına girmemiş. Üstelik Şehir Tiyatrolarında da oynanmamış hiç. Bu şaşırtıcı. Böylesine dile hakim ve Türkçe hayranlığı olan bir entellektüelin oyununun hiçbir tiyatro tarafından oynanmaması, eserlerinin hiçbir kütüphaneye girmemesi başka şeyleri düşündürüyor aslında. Devlet Tiyatrosu Şubat 2015 tarihli Edebi Kurul kararı ile “Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş” ve “Umut” adlı oyunları repertuvarına aldı.

 

-Neden ilk olarak ‘Umut’u seçtiniz, Umut nasıl bir oyun, Nuri Pakdil nasıl bir ‘Umut’ vaat ediyor günümüz izleyicisine?

 

“Umut” öncelikle ismi ile beni etkiledi. Sonrasında kurduğu şiirsel dil ve kullandığı meteforlar ancak bir şairin kaleminden dökülebilirdi. Üstelik oyun; kent doğa karşıtlığını insanın değerlerinin çürümesine koşut olarak evrensel bir zeminde ele alıyor. Yani tüm kültürlere hitabediyor ve evrensel bir tiyatro dili ile yazılmış. Bir önemli nokta da absürdün umutsuz atmosferine eklediği umudu patatik olmayan bir yorumla sunuyor. Bu anlamda da insana dair çürümenin ve değerlerinden kopmanın yüzleşmesi olarak gördüm ben oyunu. Dolayısıyla bugünün seyircisine de bu hesaplaşmayı öneriyoruz.

 

-Teknik olarak nasıl bir süreçte hazırlandınız Umut’a?

 

Oyunun şiirsel dili ve anlam derinliğini besleyecek bir görsellik yakalamaya çalıştık. Olabildiğince yeni teknolojiyi kullanmaya çalışarak bir görsel zenginlik yaratmayı hedefledik. Gelen seyircilerimize etkileyici bir dünyanın içine gireceklerini söyleyebiliriz.

 

Çift taraflı heyecan

 

-1970’li yıllarda yazılmış oyunun dili günümüze nasıl yansıyacak, evrensel dil, eskimeyen değerler bağlamında nasıl bir Umut ile karşılaştınız?

 

Oyun 1974’te yazılmış olmasına rağmen evrensel mesajı sayesinde zamanla bir problemi olmadığı gibi giderek daha da güncelleşiyor. Çünkü çürüme hızlanıyor ve insan dönüştürdüğü doğaya hapsoluyor.

 

-Eserin sahnelenmesi konusunda Nuri Pakdil ile görüşme, görüş alış verişinde bulunma fırsatınız oldu mu?

 

Evet yazarla bu süreçte asistanı aracılığı ile görüştük ve sağolsunlar bize sonsuz güven verdiler, desteklediler ve oyunla ilgili tasarruflarımızı rahat kullanmamıza imkan sağladılar. Hatta yazarımız provamızı da izlemeye geldi ve bizi yüreklendirdi.

 

-Pakdil, Umut’un sahnelenecek olmasını nasıl karşıladı?

 

Şöyle söyleyeyim kendisi de çok heyecanlı ve bunu saklamıyor. Bizimle oldukça samimi ve yüreklendirici bir ilişki kurdu.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön