DUYURU

Ömer Çelik: Pakdil bir kutup yıldızıdır“Kudüs Şairi” olarak tanınan Nuri Pakdil’in “Umut” isimli eseri, dün Ankara İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde ilk defa tiyatroseverlerle buluştu.

“Umut, yazıldıktan onlarca yıl sonra sahneleniyor. Bunun için çok heyecanlıyım” diyen şair yazar Nuri Pakdil, “Oyunda tiyatronun zaman, mekan, müzik, ışık ve renk gibi teknik imkanlarından olabildiğince yararlanılmasını öngörmüştüm. Oyunun bu bağlamda olağanüstü başarılı buldum’ dedi.

Nuri Pakdil’in Türk edebiyatı ve düşünce dünyasındaki önemini sorduğumuz Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de, “Kuşkusuz Nuri Pakdil şu anda yaşayan en büyük kalemlerimizden bir tanesi. Ama aynı zamanda ilerlemiş yaşına rağmen en genç kalemlerimizden bir tanesi’ şeklinde görüş bildirdi. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü ‘Pakdil, ilk ortaya çıktığı zamanlarda genel eğilime karşı, örgüt sayılan kavramsal kişiliklere ve kavramlara ruh üfleme konusunda büyük bir performans ortaya koyarak, terk edilmiş ama aslında bizi biz yapan mecralara yeniden yönelmemizi sağladı. Duru bir Türkçe ile yazdı ve bunun neticesi olarak da hem dil alanında hem kavramsal kişiliklere hayat vermek bakımından çok önemli sayfalar açtı. Nuri Pakdil, bu bakımdan tabii ki müstesna bir kişiliktir.”

Bakan Çelik, geçmişteki modern-gelenekçi, merkez-çevre, Osmanlı-Cumhuriyet gibi bir takım suni çatışmaların Türkiye’ye zaman kaybettirdiğini, Pakdil’in bu çatışmaların aşılmasında ve bunun kullanılan çağdaş Türkçe ile ifade edilmesi bakımından çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Tiyatroseverler, Umut’u 7, 9, 13, 14 ve 16 Mayıs’ta İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde izleyebilecek.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön