DUYURU

25 ülke Hat'ta yarıştıAlbaraka Türk tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Albaraka Uluslararası Hat Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Beş farklı kategoride verilen ödüllerde, Türkiye’den üç, Mısır’dan ise bir sanatçı birinciliğe layık görüldü. Ödül kazanan sanatçılar ve kategorileri ise şöyle: Celi Sülüs Kategorisi Birincisi Yılmaz Turan; Sülüs Kategorisi, Ahmed Fares Rızq; Sülüs Nesih Kategorisi, Ahmed Fares Rızq; Celi Talik Kategorisi Mustafa Parıldar ve Celi Divani Kategorisi Seyit Ahmet Depeler. Yarışma ödül töreni 19 Eylül’de gerçekleşecek. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılması bekleniyor.

İnfak: Karyılık beklemeden...

Yarışmanın bu yılki konusu İnfak yani “insanın sahip olduğu maddi ve manevi her şeyi, ihtiyacı olana hiçbir karşılık beklemeden vermek”  olarak belirlendi. Yarışmanın birincilerine 30 bin TL ödül verilirken, yarışmanın ikincileri 20 bin TL, üçüncüleri ise 15 bin TL değerinde ödüle layık görüldü. Yarışmaya 25 ülkeden, 224 sanatçı, 303 eserle katıldı. Ödüle layık görülen sanatçıların birçoğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden olurken; kazananlar arasında Rusya’dan da bir katılımcı olması ise dikkat çekti. Albaraka Türk’ün 2005 yılında başlattığı Albaraka Uluslararası Hat Yarışması’nın ikincisi 2008, üçüncüsü ise 2011 yılında düzenlenmişti. Bu yılki jüri üyeleri ise hat sanatının önemli isimlerinden Prof. Uğur Derman, Hasan Çelebi, Mehmed Özçay, Davut Bektaş, Ali Toy, Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı ve Yrd. Doç. Dr. Savaş Çevik oldu.

Hat: Bir keşif yolculuğu

Albaraka Hat Yarışması jüri üyelerinden Dr. Hüsrev Subaşı ise, hat sanatının sabır ve emek işi olduğunu kaydederek, bu sanatta imkanların eskisine nazaran çok daha iyi seviyelerde olduğunu dile getirdi. Şubaşı, ‘Hat eğitimi aslında bir göz eğitimidir, ayrıntıları görebilme eğitimi. Oradaki detayları keşfedebilen hayattaki ve kâinattaki sırları keşfetmenin de anahtarını elde etmiş demektir’ şeklinde konuştu.

Hat yarışması barış projesidir

Albaraka Türk tarafından 2005 yılından bu yana yapılan yarışmayı bir ‘barış projesi’ olarak nitelendiren Albaraka Türk Genel Müdürü Dr. Fahrettin Yahşi, ortak bir kültür olarak gördükleri hat sanatını yaşatmanın coğrafyanın ortak paydasını yaşatmak olduğunu söyledi. Yahşi, “Bugün dünyanın 14 ülkesinde olan, global bir bankayız. Bulunduğumuz coğrafyalarda bizi birleştiren ortak paydaların yalatılması gerektiğine inanıyoruz. Hat sadece Türklere, sadece Araplara ya da sadece İranlılara ait bir sanat dalı değil. Bu bizim medeniyetimizin ortak kültürü. Hat, yaşadığımız tüm coğrafyayı birleştiren ortak paydalarımızdan biri” diye konuştu.

 

Tuna Açar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön