DUYURU

Münevver Ayaşlı bugün Fatih’te Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde hatırlanıyorOsman Esgice (Sanatalemi.net)

 

Yakın tarihimizin önemli tanıklarından biri olan romancı yazar Münevver Ayaşlı Fatih’te bugün (12 Mayıs Salı) düzenlenen bir programda yâd edilecek. 

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı – Kültür Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantı, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 12 Mayıs Salı günü (bugün) saat 17.00’de başlayacak. Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, hazırlayıp sunduğu “Edebiyatımızın İçinden” programında bu ay yazıları, hâtıraları ve eserleriyle tanınan kadın yazarlarımızdan Münevver Ayaşlı’yı anlatacak. Gazetecilik yaptığı dönem içinde sık sık Ayaşlı’yı ziyaret eden Yardım, Münevver Hanım’ın hayatını, fikirlerini, mücadelelerini, hizmetlerini, yalısındaki sohbetlerini ve hâtıralarını anlatacak. Yardım, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularına cevap verecek. 

 

 

BİR OSMANLI ASÎLZADESİ

1906 yılında dünyaya gelen Münevver Ayaşlı, kelimenin tam anlamıyla bir Osmanlı asilzâdesidir. Babasının görevi dolayısıyla Selanik’te doğan ve iyi bir eğitim gören Münevver Ayaşlı, Viyana Büyükelçisi Sadullah Paşa’nın oğlu Nusret Bey ile evlenmesinin ardından eşinin sefir oluşu dolayısıyla bir çok ülkeyi dolaştı. Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca bilen Münevver Ayaşlı, saray kadınlarına da çok yakındı. Osmanlı edep ve erkânı ile büyüyen Münevver Ayaşlı, vefatına kadar Beylerbeyi’ndeki yalısında hâtıralarını kaleme aldı, yakından tanıdığı şahsiyetleri anlattı. Osmanlı’nın sonlarından başlamak üzere yeni Türkiye’nin bir çok üst düzey devlet erkânının hürmet ettiği Ayaşlı, birkaç kuşak siyasetçi tarafından evinde ziyaret edildi. Bir çok gazete ve mecmuada makaleler yazan, kıymetli eserleri bulunan Münevver Ayaşlı, 20 Ağustos 1999 tarihinde İstanbul’da Hakka yürüdü. Eserleri: Dersaadet, Geniş Ufuklara ve Yabancı İklimlere Doğru, Haminne’nin Suret Aynası, İşittiklerim Gördüklerim Bildiklerim, Pertev Bey’in Üç Kızı, İki Kızı ve Torunları, Rumeli ve Muhteşem İstanbul, Teşrinisani ve Ötesi. Münevver Ayaşlı’nın bütün eserlerini, Timaş Yayınları kültür hayatımıza kazandırıyor.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön