DUYURU

Bahaettin Karakoç: “Özüm Allah, muhatabım sizlersiniz”Türk edebiyatında "Dede Korkut" ve "Beyaz Kartal" olarak anılan 85 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç, "Çok gelmedik dünyaya, tek tek geldik. Giderken de tek gideceğiz. Bunun için hiçbir şeyi 'Niye çok, niye az' diyerek terazide tartmıyorum" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün "Bir Nesli Yoğuranlar" başlıklı saygı ve vefa programının bu ayki konuğu şair Bahaettin Karakoç oldu. Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikte konuşan Karakoç, “Özüm Allah, muhatabım sizlersiniz. Muhatabım sadece burası değil, bütün İstanbul, hatta İstanbul değil, bütün dünyadır. Allah'a şükrediyorum" diyen Karakoç, katılımcıları bir araya getirenin "sevgi ve kültüre verilen emeğe duyulan saygı" olduğunu vurguladı. Her insanın kusurları olduğunu anlatan Karakoç, “Şiir yazarken bir bahçe gibiyim. Yazdıktan sonra onu halkıma arz ederim. Kusurlarım vardır. Benim adıma yapılan şeyleri övmem ama bunların hepsinden önce beni tanıyan, tanıdığım bir sanatçı olan, beraber onun dergisinde de benim dergimde de birlikte yazdığımız sevgili Abdurrahman Şen'e bu etkinlik için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Bahaettin Karakoç'un hayatının ve eserlerinin konuşulduğu panelde Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan'ın başkanlığında, şair yazar Metin Önal Mengüşoğlu, Prof. Dr. Yakup Çelik, Aytaç Dinç Yıldırım, yazar Tacettin Şimşek, Beyhan Kanter ve Bahtiyar Aslan  Karakoç’un şiiri hakkında değerlendirmelerde bulundu. “Bahaettin Karakoç bizim zihnimizi ve kalbimizi tarumar ederken ne gadri vardır bize” sorusunu soran Metin Önal Mengüşoğlu, “Bin yıllık Anadolu tarihimiz esnasında ulema bizi terk etmişken bize bir şeyler söyleyen hep şairlerdi. Anatolia’yı Anadolu’ya çeviren ruh işte bu şairlerin Ceyhan ırmağının kaynağından aldıkları ruhla benzeşen bir ruhtur. Karakoç benim neslimin ve benden sonraki nesillerin de hamurunu karan insandır. O sebeple önemlidir” şeklinde konuştu. Dolunay’ın etrafında yetişen yığınla edip, şair, düşünen insan yetiştiğini hatırlatan Mengüşoğlu, Bahaettin Karakoç’un gölgesinde asla ayrıkotu bitmediğini söyledi. Mengüşoğlu, “Halk edebiyatını entelektüel hayatla tanıştıran kişidir. Onun şiiri gelecek zamanlara hem bizim halkımızın derdini, davasını hem de entelektüel insanlarımızın ruh dünyasını, felsefesini taşıyacaktır” dedi.

 

Prof. Dr. Yakup Çelik de akademik dünyanın bu toprakların öz değerlerine hakkettiği değeri vermediği itirafında bulunarak bu anlamda hakkı teslim edilmeyen isimlerin başında Bahaeddin Karakoç’un geldiğini söyledi. Karakoç’un gelenekle ilişkisine değinen Bahtiyar Aslan  Bahaettin Karakoç’un gelenekle, şiirle, hayatla kurduğu ilişkinin hikmet-i halide üzerinden kurulduğuna dikkat çekerek Karakoç’un ilhamı çağıran değil ilhama maruz kalan bir şair olduğunu söyledi.

 

Tacettin Şimşek ise Karakoç’u münacaatı, naatı özellikle Müslüman saati olan adam olarak tarif etti. 

 

Gülcan Tezcan

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön