DUYURU

Torundan dedeye Şehidin Türküsü43. İstanbul Müzik Festivali, besteci, keman virtüözü ve şef Hasan Niyazi Tura’ya festival tarafından sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyeriyle başladı. Önceki akşam Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda gerçekleşen açılış konserinde Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve yurtdışındaki pek çok yarışmadan ödüllerle dönen genç piyanist

 

Can Çakmur seyirci karşısına çıktı.

 

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı ve cephede savaşan büyükbabasının hatırasına bu eseri besteleyen Tura'ya, Çanakkale gazisi olan dedesi ve Şehidin Türküsü adlı bestesi hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

 

-İstanbul Müzik Festivali'nin açılışında Şehidin Türküsü adlı eseriniz seslendirilecek... Eserin nasıl bir hikâyesi var?

 

Eserimde, Çanakkale muharebelerini kırılma noktalarını öne çıkararak müzikle ifade etmeye çalıştım. Dinleyicilere, düşman donanmasının Çanakkale Boğazına gelişini, Nusret mayın gemisinin bir gece gizlice mayın döküşünü, 18 Mart deniz savaşını, Seyid Onbaşı’nın o yerinden kaldırılamayan gülleyi sırtlamasını, kışın dondurucu soğuğunu, kara savaşı öncesi okunan ezanı, savaşı ve şehadeti müziğimle tasvire gayret gösterdim.

 

-Çanakkale'nin 100. yılındayız ancak böylesi önemli bir olaya dair sanat eseri sayımız utanılacak kadar az. Bir müzik adamı olarak siz nasıl bakıyorsunuz bu kuraklığa?

 

Mehmet Akif, “Çanakkale Şehitleri” şiirinde eriştiği muazzam ifade ile adeta, başka bir esere ihtiyaç bırakmamış da diyebiliriz. Nitekim bu abidevi şiiri de ben 2006 yılında, aynı başlıkla bestelediğim senfonik şiirde ve 2007 yılında, Sayın Aytaç Yalman’ın derlediği libretto üzerine bestelediğim “Şehitler Oratoryosu” adlı eserlerimde de kullanarak vazifemi ifa ettiğimi düşünüyorum, başkaları için ise bir şey söyleyemem.

 

Kalpten geldi, kalplare gitmeli

 

-Dedeniniz Çanakkale'de hangi cephede savaşmış? Dedenizin yaşadıkları size nasıl bir ilham verdi? 

 

Hukuk tahsilini yarıda bırakarak yedeksubay olarak Çanakkale cephesinde savaşan büyükbabam Ali Fuad oğlu Mustafa Niyazi Tura (1891-1947) beşinci kol müfettişliği nakliye kollarında görev almış, bu bilgiler madalyasının beratında yazılı. Ben doğmadan çok önce vefat eden büyükbabam, yaşadıklarını, yazdığı ve bestelediği şiirde dile getirmiş, ben de ilhamımı ondan aldım.

 

-Şehidin Türküsü'nde hangi duygular öne çıkıyor?

 

Usta besteci Ludwig van Beethoven’in de dediği gibi, bu eser “kalpten geldi, kalplere gitmeli...”

 

Gülcan Tezcan

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön