DUYURU

Sanatın büyülü elleriBir elin nesi var iki elin sesi var, alan el veren elden üstündür, alet işler el övünür, az el aş kotarır çok el iş kotarır... Ellerle ilgili ne çok atasözü ve deyim var güzel Türkçemizde. Günlük yaşamımızın en değerli uzuvlarıdır onlar; Elimizle yemek yer, tanışır , tokalaşırız. İş yapar hal ve ahvalimizi küçük el hareketleriyle anlatırız. El açıp dua ederiz... Kiminin on parmağında on marifet...  Ve daha neler neler insanoğlunun iki eline bakar... Bir elin nesi yok ki...

 

Her elin bir öyküsü var

 

Ünlü Alman plastik cerrah Prof. Dr. Hans Zilch, bir başka bakmış insanoğlunun ellerine. Cerrahlık yıllarında kazaya kurban gitmiş elleri yeniden eski haline kavuşturmak için çaba harcamış. Ellerle olan münasebeti giderek sanatsal bir ivme kazanınca, kariyeri boyunca el resimlerini toplamış. ‘İnsanoğlunun beyni ve elleri paralel gelişirmiş, benim topladığım resimlerdeki ellerin her birinin öyküsü var’ diyor. İşte bu koleksiyondan 60 değerli parça, İbrahim Karaoğlu küratörlüğünde bugün İstanbul’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Prof. Hans Zilch’in koleksiyonundan oluşan ‘Ellerin Büyüsü’, ilk kez İzmir’de Saya Grup’un inşaat sektörü bünyesindeki Folkart Sanat Galeri’sinde sergilenmiş, daha sonra Ankara ve Antalya’ da sanatseverlerle buluşmuştu.

 

Pharmactive sanata el verdi

 

İstanbul’da, işadamı Haluk Sancak’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Pharmactive ilaç sponsorluğunda gerçekleşen sergi, Etiler’deki Odeobank’ın ikinci katında yer alan O’Art’ta açıldı. Saya Grup, Sancak Ailesi’nin ilaç sektöründeki 20 yılı aşkın birikim ve tecrübesini değerlendirmek düşüncesiyle, 2011’de Pharmactive İlaç’ın temellerini atmış. Ülkemize, 200 milyon doların üzerinde bir yatırım yapan Pharmactive’in sanata el vermesi, ülke sanatı açısında önemli bir destek mahiyetinde.

 

Prof. Hans Zilch’in 30 yılda biriktirdiği ve aralarında Pablo Picasso, Auguste Rodin, Salvador Dali, Eugène Delacroix, Le Corbusier, Man Ray, Joseph Beuys, Georg Baselitz gibi dünya sanatına yön veren efsane sanatçıların eserlerinin de yer aldığı Ellerin Büyüsü adlı sergi 3-28 Haziran tarihleri arasında açık kalacak.

 

Etiler’deki Odeobank’ın ikinci katında yer alan “Ellerin Büyüsü” sergisinin basın tanıtımına (Soldan) Pharmactive İlaç Gn. Md. Köksal Ülgen, koleksiyoner Hans Zilch ve eşi ile Pharmactive İlaç Ürün md. Ahmet Uçal da katıldı.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön