DUYURU

Cem Karaca: Bana dönek diyenler sırça köşkte oturuyorGazeteci, yazar ve eski Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlarından Hakan Tartan, anılarını Dostlar Meclisi adıyla kitaplaştırdı. Gazetecilik yaptığı yıllarda ve politikaya atıldığı dönemde  tanıklık ettiği ülkenin önde gelen sanatçı, siyasetçi ve yazarlarıyla ilgili yaşanmışlıkları okurla paylaşan Tartan’ın Alfa Anı serisinden çıkan Dostlar Meclisi adlı kitabında Turgut Özal’dan, Erdal İnönü’ye, Deniz Baykal’dan Zeki Müren’e, Ahmet Kaya’ya kadar pek çok isim hakkında renkli anekdotlar yer alıyor.

 

Bu anılar içinde en can yakıcı olanlardan biri Cem Karaca’nın 1980’li yıllarda yaşadığı mahalle baskısına ilişkin kayda geçenler. 12 Eylül’den önce adı ölüm listelerinde olduğu için Almanya’ya giden ve gurbet topraklarında yaşam mücadelesi veren Karaca’nın ANAP’ın iktidar olduğu dönemde Turgut Özal, Semra Özal ve Adnan Kahveci’nin çabalarıyla özlem dolu yılların ardından yurda dönebildiğini anlatan Tartan, yapılan baskıları ise “Ömrünü ‘Türkiye’de devrim’ için çürütmüş, hatta bu uğurda tehlikeler atlatmış, memleket hasreti çekmiş Cem Karaca, Özal’dan ‘af aldı’ diye ‘dönek damgası’ yedi. Zaten hiç yanında olmayanlar suçluyorlardı boyuna ‘dönek’ diye. Halini, vaktini, işini aşını sormayanlar yoğun bir bombardımana tutmuşlardı onu.” diyerek hatırlatıyor.

 

‘Sürgünde halimi soran olmadı’

 

Tartan, Cem Karaca’nın bir dost sohbetinde, yaşadıkları karşısında kendisine sırtını dönen mahallesine ettiği sitemleri de aktarıyor kitabında. Karaca içindeki yangını şöyle anlatıyor dostlarına: “Bir yolculuk bu. Nereye gideceğimiz belli ama ne zaman olacağı belli değil. Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete. Altmışına geldik, hâlâ bir geleceğimiz yok. Öyle büyük bir acım var ki, bu döneklik damgası. Ne dönekliği, neyin dönekliği? Bu damgayı vuranlar kim? Ne yapmış? Benim emeklerim; benim mücadelem...Bu kadar ucuz mu karalamak? Bana insanlık yapanlara saygı mı döneklik? Memleketi özlemek mi? Acını, sevincini, aşkını doğduğun topraklarda yaşamak mı? Vergini bu ülkeye vermek mi döneklik? Bu ne insafsızlıktır? Bak, her yerde sosyal demokrat belediyeler. Hiçbiri iş vermez bana. Hiçbiri halim nicedir sormaz. Biz döneğiz ya! Eski dostlarımız kapımızı çalmaz, bize arka çıkmaz. Niye? Biz döneğiz ya! Biz devrim mücadelesi yaparken sırça köşklerde oturanlar beni eleştirenler. Ben sürgündeyken halin nicedir diye sormayanlar. Artık anlamalarını bekliyorum. Olaylara ve gerçeklere biraz da insanlık penceresinden bakmalarını. Hepsi bu. Memleketimi çok seviyordum, döndüm. Bunu sağlayanlara da elbette minnettarım.”

 

Gülcan Tezcan

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön