DUYURU

40 yılın meşk-i safasıİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuarı (TMDK) 1975 yılından bu yana, tam 40 yıldır müziğe hizmet veren bir kurum. Ses/çalgı eğitimi, kompozisyon, müzik teorsisi/teknolojileri ve halk oyunları alanlarında eğitim veren TMDK , 40. yıla özel üç albüm yayınladı geçen günlerde. Müziğin farklı türlerini ve kültürel zenginliğimizi yansıtan üç albümlük seçkide ilk iki CD ‘Pür Nida’ ve ‘Meşk-i Sefa’ adını taşıyordu. Serinin henüz yayınlanan üçüncü CD’si ise ‘Aşkname’... Uzelli etiketiyle yayınlanan albümlerden elde edilecek gelirler öğrencilere burs kaynağı olarak kullanılacak.

 

İcracısından yorumcusuna, bir şekilde, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı ile ilişiği olan sanatçılar yer alıyor her üç albümde de. Bu bağlamda, aynı zamanda İTÜ öğretim üyelerinden Erol Parlak, seçme türkülerden oluşan Pür Nida’da ‘Sunayı da Deli Gönül Sunayı’ adlı eseri seslendiriyor. Aynı albümde Zara, Hisarlı Ahmet’e ait ‘Kütahya’nın Pınarları Akışır’ isimli meşhur türküyü yorumluyor. Bu albümde Volkan Konak’tan Cengiz Özkan’a, Sevcan Orhan’dan Erdal Erzincan’a 15 sanatçı, 15 farklı türkü yorumluyor. Anadolu’nun derin köklerinden beslenen halk türküleri albümünün sanat yönetmenliğini İTÜ TMDK Müdürü Prof. Adnan Koç yapmış.

 

Akfen’in sponsorluğunda hazırlanan ikinci albüm Meşk-i Safa’da ise klasik Türk müziği yorumları var. Segah Peşrev ile açılan albümde, son dönem Türk müziğinin en başarılı icracılarından Münip Utandı ‘Küçüksu’da Gördüm Seni’yi seslendiriyor. Bu albümde Adnan Çoban, Çiğdem Yarkın, Esma Başbuğ, Taner Sayacıoğlu gibi önemli isimler yer alıyor. Sanat yönetmenliğini Adnan Çoban’ın üstlendiği ve kronolojik bir repertuvara sahip olan albüm, Türk müziğinin geçmişten bugüne uzanan şarkılarından bir seçki sunuyor. Albümde Hammamizade Dede Efendi’den Tanburi Mustafa Çavuş’a Hacı Arif Bey’e kadar klasik bestecilerin eserleri icra ediliyor.

 

Sanat yönetmenliğini Doç. Atilla Coşkun Toksoy’un üstlendiği üçüncü albüm ‘Aşkname’de ise 20. Yüzyılın müzik yaşantısında iz bırakmış bestecilere ait 10 eser yer alıyor. Türk makam müziğinde arayışların, denemelerin ortaya konulduğu bu albümde Selahattin İçli’den Tanburi Cemil Bey’e, Refik Fersan’dan Muallim İsmail Hakkı Bey’e pek çok bestecinin eseri yer alıyor. Albümdeki düzenlemeleri ise Ayşegül Kostak Toksoy yapmış.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANAT

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön