DUYURU

Öteki 68 kuşağının hikayesiAynamdaki Gökyüzü... Yeni sezonda TRT’nin en çok konuşulacak yapımlarından biri olmaya aday. Zira bu dizi, bugüne kadar hep solun tekelindeymiş gibi gösterilen 68 kuşağının ‘inançlı’ kesimine ayna tutacak. Söz konusu kuşak, tüm dünyada esen özgürlük akımından ve savaş karşıtlığından etkilenmiş ve Türkiye’de sol görüşlü gençlerin oluşturduğu bir akım olarak tanımlansa da, dönemin mütedeyyin kesimleri de son derece hareketli kültürel ve siyasal tartışmaların içinde yer aldı. Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç gibi isimler hem sanat hem de fikir planında ön saflarda yer aldı. Sonradan siyasetin önemli aktörleri arasına girecek olan Necmettin Erbakan’dan Recep Tayyip Erdoğan’a, Abdullah Gül’e kadar pek çok isim bu dönemin genç kuşakları arasındaydı. Etrafında toplanılan Milli Türk Talebe Birliği de, sanattan siyasete, dış politikadan dini meselelere kadar her şeyin konuşulduğu, fikir-estetik ve aksiyon anlamda beyin fırtınalarının yapıldığı bir mekan haline geldi. İşte o dönem Milli Türk Talebe Birliği sinema kulübünde henüz genç bir sinema emekçisi olan Mesut Uçakan,şimdinin usta sinemacısı olarak olarak, vizörünü o döneme çeviriyor.

Projenin genel yönetmenliğini yürütecek olan Uçakan, genç kuşaklara, dünün idealist insanlarını hatırlatmak, anlatmak istediklerini söylüyor. Dizinin senaristi ise televizyon dünyasının yakından tanıdığı bir isim: Ahmet Tezcan... En son TRT’deki ‘Yedi Güzel Adam’ dizisinin de senaristleri arasında yer alan Tezcan ‘Aynamdaki Gökyüzü’ ile ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Dizinin, Erdoğan, Erbakan ve Gül’ün hayat hikayesinin anlatmadığını ifade eden Tezcan şu hususların altını çizdi: “Dizi Erdoğan, Erbakan ve Gül’ün hayatlarını anlatan bir dizi değildir. Dizi sistemin çatıştırarak yok etmeye çalıştığı 68 Kuşağının hikayesidir. Dizi sistem yüzünden gökyüzünü göğüs ceplerindeki aynada taşımak zorunda kalan devrimci, ülkücü, İslamcı gençlerin hikayesidir. Aynamdaki Gökyüzü karakterleri kurgu ağırlıklı olup dönemin önemli gerçek figürlerine de hikaye akışı içinde değinilecektir. Aynamdaki Gökyüzü her dönem yok sayılan İmam Hatip gençliğinin hayal ve ideallerine de hakkaniyetle yer veren bir hikayedir. Aşkları, yaşlarından büyük olanların dizisidir.”

AYNI DİZİDE BULUŞUYORLAR:

TRT’de yayınlanacak olan dizide Necmettin Erbakan, Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül gibi siyasetçilerin yanısıra, Necip Fazıl Kıkakürek ile Sezai Karakoç gibi şair ve fikir adamlarının hayatlarından kesitler de yer alacak.

Genel Yönetmen Mesut Uçakan: Dünden bugüne ayna tutuyoruz

13 bölümden oluşan ‘Aynamdaki Gökyüzü’ dizisi için TRT ile anlaşan Mesut Uçakan, genel yönetmenliğini yapacağı projesini Star’a şöyle anlattı: 1968 kuşağı sol jargonda çok kullanıldı, hep solcu idealist gençlerin sancıları anlatıldı ama o dönem fikir sancısı çeken, medeniyet sancısı çeken, idealizmi peşinde koşan, ama anarşiye kaymayan Müslüman bir gençlik de vardı. İşte biz bütün çevresiyle o  dönemi ve o gençliği ele alıyoruz. Henüz yapılmamış bir çalışma bu. Haliyle o dönem mücadele vermiş bugünün tanınmış kişileri de akış içerisinde öyküye dahil olacak. Bu isimlerin içinde Merhum Necmettin Erbakan’dan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Necip Fazıl Kısakürek’ten eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e pek çok isim var ama bu direkt onların hayat hikayeleri değil. Belki ilerde bu da olacak ama biz bir kuşağın hikayesini anlatıyoruz. O dönem her şeyi tartışan, statükoya başkaldıran, okuyan, üreten, geleceğe umutla bakan idealist gençler olarak, bugünün içi boşaltılmış, okumaktan uzak gençliğine, yakın geçmişten bir ayna tutmak bizim çabamız.VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön