DUYURU

Bir kez daha ‘Sebeb ey’Şiirlerini destansı bir söyleyişle kaleme alan ünlü şair Erdem Bayazıt, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından anıldı. Sebeb Ey, Risaleler ve Gelecek Zaman Risalesi isimli unutulmaz şiir kitaplarının yazarı Bayazıt için Eyüp Sultan’daki kabri başında düzenlenen anma toplantısının ardından bir de panel gerçekleşti. Kızlarağası Medresesi’ndeki panelde konuşan TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı “Erdem Bayazıt, şiirini davasının evine koymuş bir şairdi” dedi. Panelde konuşan şair yazar Recep Garip de destansı şiirlerin yazarı Bayazıt’ın şiirlerinde İslam ve Türk kültürünü mezcettiğini söyledi.

Bizim gençlik aşımız

Çok sayıda şairin Erdem Bayazıt şiirlerini de seslendirdiği panelde konuşan şair Hüseyin Akın da Bayazıt’ın bir neslin dilindeki özgürlük ve inanç söylemlerine damgasını vurduğunu ifade etti. Akın, “80’li yıllarda fakülte sıralarında olan, siyasi ya da kültürel anlamda darbeler görmüş bizim kuşağımız için Bayazıt çok şey ifade eder. ‘Sebep Ey’ şiirleri belki de içimizdeki o hiddeti, coşkuyu en iyi seslendiren şiirdir, bizim için o günlerde bir gençlik aşısı olmuştur. Bayazıt, sesi sözünden daha baskın şiirlerin sahibidir” değerlendirmesinde bulundu. Hüseyin Yorulmaz da kaleme aldığı, “Bir Neslin Ağabeyi Erdem Bayazıt” kitabına değinerek, Bayazıt’ın çok yönlü bir insan olduğunu söyledi.

Bir dönem edebiyat dünyasında iz bırakan Mavera Dergisi ile adı bütünleşen Erdem Bayazıt Pakistan, Hindistan, İran, Afganistan gibi ülkelere giderek, İslam coğrafyasının tarihsel köklerine sinen dokuyu incelemiş, ardından, ‘İpek Yolundan Afganistan’a’ adlı ödüllü bir kitaba da imza atmıştı. 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön