DUYURU

Ani Antik Kenti de dünya mirası adayıKars Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Ani Antik Kenti’nin yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini belirterek “Bakanlık olarak Şubat 2015’te Ani Antik Kenti için çok kapsamlı bir dosya hazırlayarak UNESCO’ya başvuruda bulunduk ve geçici listeye alındık. Asıl liste için çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

 

UNESCO’dan bir ekip Kars’a gelecek

 

Doğanay,  UNESCO tarafından görevlendirilecek ekibin Kars’a gelerek incelemelerde bulunacağını, bu senenin sonunda Ani Antik Kenti’nin Türkiye’deki 16’ncı dünya mirası olarak kalıcı listede yerini almasını beklediklerini söyledi. M.Ö 300-350 yıllarında kurulan Ani, tarih boyunca Hurriler, Urartular,  Kimmerler, İskitler, Karsaklar, Sasaniler ve Araplar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. 1001 yılında yapılan Ani Katedrali, Surp Kirkor Kilisesi, 1064’te Selçuklu Sultanı Alparslan’ın yaptırdığı Ebu’l Manucehr Camisi antik kentte yer alıyor.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön