DUYURU

En eski Mushaflar yayınlandıMushaflara hem basılı olarak hem de dijital ortamda ulaşmak mümkün.

 

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), dünyanın dört bir yanındaki önemli kütüphane ve müzelerde yer alan ve hicri ilk asra ait en eski Kur’an-ı Kerim nüshalarını yayınladı.

 

Projenin detaylarını ve mukaddes eserlerin bir araya geliş sürecini anlatan IRCICA Genel Direktörü Halit Eren,Mushafların nüshalarının temini ve yayına hazırlanması ve yayınlanması çalışmalarına 2005 yılında başladıklarını belirtti. Eren, Kûfi ve hicazi hatlarla yazılmış olan, harekesi olmayan bu Mushafların diğer Mushaflarla harf harf, kelime kelime karşılaştırılmasının yapıldığını söyledi. Hicri ilk asra ait bu eserlerin bir elin parmaklarını geçmediğini kaydeden Eren, Mısır ve Yemen gibi ülkelerde bulunan orjinal nüshalara ulaşırken büyük çaba harcadıklarını ifade etti. Hz. Osman zamanından kalan Mushafın da tıpkıbasımı yapıldı.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön