DUYURU

Mehmet Bozdağ: Türk sineması ‘öz’den mahrumÇok izlenen dizilerin yapımcısı Mehmet Bozdağ: Hikaye anlatım noktasında maalesef sinemamız kendi öz değerleri ile çok fazla ilgilenmiş değil.

 

Ramazan ayı boyunca TRT 1’de ekrana gelen 'Yunus Emre Aşkın Yolculuğu' ve Diriliş-Ertuğrul dizilerinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ, "Bugüne kadar hikaye anlatım noktasında maalesef sinemamız kendi öz değerleri ile çok fazla ilgilenmemiştir. Belki de Yunus'un ve Diriliş'in bu kadar sevilmesinin nedeni budur" diye konuştu. Bozdağ, “Biz, Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisinde 13. Yüzyıl okuması yapıyoruz. Burada, karşılaştığı kaosla yeni bir dünya, yeni bir insan inşa ederek, bin yıllık medeniyeti, bin yıllık toprağı mayalayan bir ruh var. 13. yüzyılı iyi analiz edip günümüzü şekillendirmeliyiz" dedi.

 

Yunus Emre'nin manevi, edebi, ahlaki ve medeniyet inşası açısından her çağın insanına hitap ettiğini hatırlatan Bozdağ, "Gitmediğiniz yer nasıl sizin değilse anlatmadığınız kahraman da sizin değildir" diye konuştu. Türklerin destanlarının tarih boyunca, kuşaklar arasındaki o ruhun sönmemesi için anlatılageldiğini ifade eden Bozdağ, "Bugün de bu vasfı sinema dünyası yapmaktadır” şeklinde konuştu. Yunus Emre ve diziye ilişkin de bilgi veren Bozdağ, Yunus'un ümmi ve bir köylü olduğuna dair çok fazla rivayet olduğunu ancak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Tatcı'nın yıllar süren çalışması sonucunda, Hazreti Yunus ile ilgili kadı olduğuna dair bir rivayet ortaya çıktığını kaydetti.

 

13. yüzyıl çok şey söylüyor

 

Bunun İbrahim Has'ın menakıbında geçtiğini dile getiren Bozdağ, "Ben de bir sinemacı, senarist ve yapımcı olarak, Kadı Yunus'un bugünkü seyirciye çok şey söyleyeceğine inanarak, hikâyesini anlatmak istedim. Çünkü elde bir kesinlik yok. Üç farklı Yunus var. Aşık Yunus, bizim Yunus şeklinde. Biz Kadı Yunus'u anlatmayı tercih ettik ve o menakıp üzerinden gittik" diye konuştu. Bozdağ, 13. yüzyılın dönemsel anlamda her kahramanı, her hikâyesi ve her sürecinin bugünkü Türkiye'ye çok şey söylediğini ifade etti.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön