DUYURU

‘Dijital dadı’ kadar tehlikelisi yok!Ömrünü çocuk edebiyatı ve çocuk haklarına adayan Mustafa Ruhi Şirin’in tüm eserleri İz Yayıncılık’tan yeniden basılıyor. Şirin’e göre çocuk-medya ilişkisinde medyanın dijital dadı olarak kullanılması kadar tehlikeli bir süreç yok.

 

‘Dijital dadı’ kadar tehlikelisi yok!

Bedir Acar

Kendini uzatmalı (ebedi) çocuk olarak görüyor. 1977’de oğlunun doğumundan bu yana çocuk edebiyatı ve çocuk haklarıyla ilgileniyor. 1990’da Çocuk Vakfı’nı kurdu. Mustafa Ruhi Şirin 2011’de 35 yıl çalıştığı TRT’den emekli oldu. Şimdilerde çocuk üzerine kaleme aldığı kitapları İz Yayıncılık tarafından ‘Tüm Eserleri’ başlığı altında basılıyor. Serinin ilk üç kitabı ‘Televizyon Çocuk ve Aile’, ‘Çocuğa Adanmış Konuşmalar 1-2’.

 

-Türkiye’de Çocuk Edebiyatı siz başladığınızda ne durumdaydı, şimdi nasıl?

 

Kırk yıl önce, Çocuk Edebiyatı var mı yok mu tartışmaları yapılıyordu. Bugün artık çocuk edebiyatının varlığı kabul ediliyor. Çocuk kahramanlı kitaplar döneminden çocuk gerçekliğine dayalı kitapların yazıldığı evredeyiz. Türkiye’de çocuk kitabı çizerliği ise çocuk kitabı yazarlığının birkaç adım önünde. Çeviri kitap oranı ise yüzde 70-80’lerin altına hiç düşmedi. Çocuk Edebiyatı yayıncılığı umut verici olsa da hâlâ çok cılız... Türkiye, Okuma Kültürü Programı olmayan ülkelerden biri. İki ayrı 100 Temel Eser genelgesiyle on yılda hiç yol alınamadığı gibi daha da kötü oldu. Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı  Türkçe ve Edebiyat eğitimi ve öğretimi yanında Okuma Kültürü bakımından süt kadar önemlidir.

 

-Çocuklarla ilgili yeterli yayın yapılıyor mu?

 

Türkiye’de tür ve süre bakımından yazılı ve görsel yayın eksikliği olmadığı gibi fazlalığı bile var. Çocukların eriştiği medya mecraları hiç de az değil. Asıl mesele yayınların niteliğiyle ilgilidir. Çocuk yayıncılığının temel problemi kültüreldir. Yazılı ve görsel yayınların çoğunluğu dış kaynaklı.

 

-Bilişim teknolojilerinin yaygınlaştı. Çocukları bekleyen en büyük tehlike nedir sizce?

 

Dünya çocukları için en büyük tehlike zihin işgalidir. Dünya çocuk nüfusunun yüzde 70-80’i sanal kültür kuşatması altındadır. Her ülkenin medyanın olumsuz etkilerine karşın kültürel bir savunma hattı kurması gerekir. Ne yazık ki Türkiye’nin gündeminde çocukla ilgili bu yönde bir çalışma yoktur.

 

-Çocuklarını tabletlere, bilgisayar oyunlarına emanet eden aile tutumu yaygınlaşıyor. Hazin bir manzara mı, yoksa o kadar da kötü değil mi?

 

Çocuk-medya ilişkisinde medyanın dijital dadı olarak kullanılması kadar tehlikeli bir süreç yoktur.

 

-Medya mecralarının, dijital oyunların çocuğun dünyasında olumlu etkileri yok mu?

 

Yazı kültürüyle beslenme alışkanlığı gelişmemiş kuşaklar görsel medya kullanımında sorunlar yaşıyor. Ekran kuşağının medya bağımlılığı konusunda iyi durumda değiliz. Türkiye, kültürel yoğunluğu her geçen gün azalan ve popüler kültür kuşatması altında olan bir ülke görüntüsü içindedir.

 

 

 

Çocuk düşüncesi cılız

 

-Çocuk Vakfı olması gerektiği yerde mi?

 

Vakfımız yirmi beş yaşında. Fakat hâlâ çocuk adımlarıyla yolculuğuna devam ediyor. Türkiye’de vakıf ve derneklerin toplumsal sorunları çözme güçleri yoktur. Ne kadar sivil oldukları da su götürür. Ülke ölçekli sarmalların çözümünde gönüllü veya sivil toplum kuruluşlarını dinleyen de yoktur. Aslında Türkiye’de çocuk düşüncesi çok cılız. Çocuk entelektüelleri arasında bir gönül bağı olduğu kanaatinde değilim... Çocuk Vakfı, politize olmadan Türkiye’nin çocuk sorunları için bir dizi çalışma gerçekleştirdi. Çocuk Hakları temelinde çocuk politikası önerisi başta olmak üzere, çok geniş katılım süreçlerinin sonunda hazırlanan stratejilerin hepsi Ankara’da askıda bekliyor. Çocuğu yardım nesnesi gibi algılayan bu zihniyetin, hak ve sorumluluk temelli bir anlayışa evrilmesi için çalışmalarımızı ısrarla sürdüreceğiz.

 

Çoçuk Edebiyatı Kongresi geliyor

 

-Çocuk  Vakfı’nın gündeminde gelecek için hangi projeler var?

 

Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi’nin hayata geçmesi için çalışıyoruz. Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi için Ankara’dan haber bekliyoruz. Türkiye Yeteneklerin Geliştirilmesi Stratejisi için ümidimizi koruyoruz.

 

Köy Çocukları Sosyal ve Kültürel Destek Programı için çalışıyoruz. Her köy okulu için birer gönüllü çocuk sağlığı, çocuk eğitimi ve çocuk hakları uzmanı desteği vereceğiz...

 

4-7 Mayıs 2016 tarihinde Trakya Üniversitesi ile düzenleyeceğimiz I. Uluslararası Balkan Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Kongresi’nin hazırlıklarına başladık.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön