DUYURU

İstanbul siluetinde hat sanatıSanatçının video-art türündeki son çalışması Panorama 1453 Tarih Müze’sinde sergilenmeye başlandı. Dün açılışı yapılan eser, ilk bakışta bize yabancı gelen bir çalışma gibi. Ama Zeynep Çilek Video-Art’ı o kadar iyi özümsemiş ki, sihirli dokunuşları ile çağdaş sanat içerisine geleneğimizi yerleştirmiş.

 

Sanatçı eserini şöyle anlatıyor;

 

“İzleyenlerin karşısında bir İstanbul şehri var. Ama kentin siluetini oluşturan hat yazı var aslında ekranda. Bu bir hadis-i şerifi. Anlamı ise; “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur" Video-Art'ın fonunda martı sesleri var. Bunları da ezan edaları ile süsledim. Bu eserim şehrin sahibi olma duygusunu, bir medeniyetin, bir şehri hem kuşatıp, hem fethedip, hem de yeniden üretme duygusunu anlatıyor. Burada kendi kültürümüzü merkeze alan bir çağdaş sanat üretmeye çalıştım. İstanbul'un müjdeli bir şehir olduğuna tekrar vurgu yapmak istedim”

 

Fatma Zeynep Çilek kimdir?

 

1984 yılında Ankara’da doğdu. Lise yıllarında geleneksel süsleme sanatları üzerine dersler aldı. Amerikan Üniversitesi’nde okurken aldığı psikoloji eğitimini sanatla olan bağı nedeniyle ilerletti ve sanat terapistliği alanına da yöneldi Topkapı Sarayında geleneksel süsleme sanatları eğitim gördü. İstasyon Sanat Akademisi’nde batı sanatı derslerine Hülya Düzenli atölyesinde  devam etti. Ressam Reyhan Akant’ın atölyesinde çalıştı. 2012 yılından beri Nişantaşı’ndaki atölyesinde heykel ve resim çalışmalarına devam eden sanatçı, 2013 Yılında Başbakanlık Osmanlı Arşivi Müze Müdürlüğü görevi de yaptı. Üniversite ve kurumlarda sanat eserleri restorasyon üzerine konferanslar verdi.

 

SERGİLERİ;

 

2011- Medeniyetler İttifakı Conrad Otel / İSTANBUL ‘Premium’,

 

2012 Hilton Double Three / İSTANBUL ‘Tümden Gelim’

 

2013 – Yıldız Sarayı / İSTANBUL ‘En güzel isimler – Huu’

 

2014 Hermes Trimegistus Galeri / İSTANBUL ‘Yaratılış’

 

2014 Le Cinque Lune Gallery / Rome ‘Yaratılış – Creation’

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön