DUYURU

İslam ülkelerinin el sanatları ustaları Pendik'te buluştuPendik Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve 33 farklı ülkeden el sanatı ustasını buluşturan, “Uluslararası İslam Ülkeleri Geleneksel Sanatçılar Buluşması’ festivali başladı. Sanatseverlerin ilgisinin yoğun olduğu festivalde 50 sanatçı el sanatları eserlerini Dumankaya Cami avlusuna kurulan stantlarda sergiliyor. Festivalin açılış töreni, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya’nın yanı sıra ilçe protokolünden birçok davetlinin katımıyla gerçekleşti. Başkan Şahin, açılış töreninin ardından, sanatseverler ile birlikte el sanatları ustalarının stantlarını gezerek eserler hakkında bilgi aldı.

 

“HER GEÇEN SENE DAHA İYİSİNİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

 

Başkan Şahin, burada yaptığı konuşmada düzenlenen festivalin sanatseverler için önemine dikkat çekerek, “11’inci defa Pendik Geleneksel sanatlar için ev sahipliği yapıyor. Her seferinde daha iyi bir etkinlik olması için daha fazlasını yaparak devam ediyoruz. Bu etkinlikle şehri sanatla buluşturmak, sanatseverleri sanatla buluşturmak ve sanatçıları birbirleriyle buluşturmak için 3 ayrı misyonda gerçekleştiriyoruz. Farklı ülkelerden farklı sanatçılarla her yıl olduğu gibi bir önceki yıldan daha iyisini yaparak çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

“İSLAM DÜNYASINI KAYNAŞTIRMAK ADINA ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK”

 

Şahin konuşmasının devamında festival sayesinde 50’yi aşkın sanatçının buluştuğunu kaydetti. Şahin, düzenlenen festivalin İslam dünyasını kaynaştırdığına dikkat çekerek, “33 farklı ülkeden 50’yi aşkın sanatçı burada vatandaşlarla bir araya geliyor. Her sanat grubu birden fazla sanatçıyla buraya geldi. Farklı dallarda sanatçılarımız burada yerini aldı. Sanatçılarımızın tamamı İslam dünyasından gelen misafirlerimiz. İslam dünyasındaki kardeşliği, dostluğu pekiştirmek ve onları daha çok kaynaştırmak adına önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

“PENDİK HALKI EL SANATLARINA DOYACAK”

 

Son olarak, Pendik halkını el sanatlarına doyurmayı hedeflediklerini belirten Şahin, şunları söyledi:

  “Geçtiğimiz yıllardan tecrübe ediyoruz. Afrika’dan, Asya’dan ve Avrupa’dan sanatçılarımız katıldı. Biz her zaman kendi coğrafyamızın sanatı da sanatçısı da çok güzel olduğunu gördük. Bu gün burada İslam dünyasının tabir yerindeyse dünya merkezinin sanatçılarının eserlerini de burada görmüş olacağız. Bu anlamda her yıl yaptığımızdan çok daha nitelikli sanatçılarda, nitelikli ürünlerde bu yıl hem Pendiklilerle, hem de İstanbul halkıyla buluşmuş olacaklar. Biz on gün boyunca vatandaşımız sanata doysun diye, sanatla buluşsun diye ciddi bir gayretin içindeyiz.”

  Ayrıca festivalin 13 Eylül’e kadar süreceği belirtildi.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön