DUYURU

Güncel Boşnak sanatı İstanbul’daSuna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 10. yılında genç Bosnalı sanatçıları ağırlıyor. Bugün açılacak olan Günümüz İmgeleri Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar başlıklı sergi Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nin altı fakültesinden öğrenciler ile mezunlarının resim, heykel, baskı, grafik ve ürün tasarımı gibi farklı alanlardaki eserlerinden oluşuyor. 1 Kasım’a kadar devam edecek sergi Bosna Hersek çağdaş sanatına bir bakış sunarken, gençlerin gözüyle ülke tarihine ve sosyal konulara dair yorumları içeriyor.

 

Kuşatma altında sanat

 

Küratörlüğünü Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden Prof. Aida Abadzic Hodzic’in üstlendiği sergi, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi işbirliği ve İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) desteğiyle gerçekleştiriliyor. Prof. Aida Abadzic Hodzic serginin tanıtım toplantısında öğrencilerin eserlerinin daha çok “sosyo-politik, ekonomik ve kültürel çağdaş gerçeklerin acı verici yönleriyle uğraştığını, bu konuda farkındalık yarattığını, bize seslendiğini, uyardığını, tartışma yaratıp yeni yorumlar sunduğunu” söyledi. Prof. Hodzic, “Güzel Sanatlar Akademisi, şehrin kuşatma altında olduğu savaş yıllarında ayakta kalarak çalışmalarını sürdürdü. Savaş, pek çok açıdan Bosna-Hersek toplumunu istikrarsızlaştırıp yıkıma sürüklemişti ama Akademi ayakta kalmayı başardı” dedi.

 

ÇAĞDAŞ SANATTA GELENEKSEL ÖGELER

 

Prof. Hodzic, Günümüz İmgeleri sergisini  “Toplumsal olarak angaje sanat; içinde yaşadığımız ve hareket ettiğimiz mekan ve zamanın analiz edilip yorumlanması ve kimliğinin incelenmesi; çağdaş sanatta geleneksel öğeler ve bir özgürlük, hayal gücü, oyun ve tinsellik alanı olarak sanat...” şeklinde dört ana kategoriye ayırmış.

 

Gülcan Tezcan

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön