DUYURU

Bosna savaşının izleri beyazperdede1990’lı yıllar, sözde medeni Avrupa’nın ortasında Müslüman soykırımına sahne oldu. Irkçı Sırplar’ın Bosna Hersek’e saldırılarına göz yumuldu; yüzbinler katledildi. Sözde medeni Avrupa bugün de mültecilerin dramına sessiz kalıyor. 

     

Boşnaklar uzun yıllardır travmatik yaralarını sarmaya çalışırken, sinemacılar da savaşın izlerini beyazperdeye taşıyor.  İstanbul’daki Pera Film de, yeni sezonu “Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar” sergisine eşlik eden “Şimdi Saraybosna! Bosna-Hersek Sineması” programı ile karşılıyor. Ödüllü filmlere imza atan Bosnalı yönetmenlerin filmlerinin gösterimleri 16 Eylül Çarşamba günü başlayacak. Güncel Bosna sinemasının son dönemde öne çıkan örneklerinin yer alacağı programda gelecek vadeden ve uluslararası tanınırlığa sahip yönetmenlerin yapıtları yer alıyor. 3 Ekim’e kadar devam edecek program kapsamında beş film gösterilecek. Bosna sinemasının son yıllarda ülkenin çalkantılı geçmişine ve güncel meselelerine değinerek akılda kalıcı ve beğeni toplayan filmler ürettiğini belirten Pera Müzesi Film ve Video Programları Yöneticisi Fatma Çolakoğlu, “Bu beş filmlik seçki, gelecek vadeden ve uluslararası tanınırlığa sahip yönemenlere görünürlük sağlayan bir platform sunarken; ülkenin geniş kültürüne ve tarihine de ışık tutuyor,” diyor.

Film gösterimleri, yönetmen Arsen A. Ostojic’in Bosna Savaşı’nda ölen ve çok sayıdaki toplu mezarlardan birinde gömülü olan üvey oğlunun kemiklerini teşhis etmeye çalışan Halime’nin trajik fakat ilham verici hikayesini anlattığı “Halime’nin Yolu” ile başlayacak. 

 

HER FİLMDE AYRI ACI 

 

Jasmila Zbanic’ın “Saraybosna’da Bir Gün” filmi yüzyıl önce Avusturya Macaristan İmparatorluğu tahtının varisine karşı yapılan ve 1. Dünya Savaşı’na neden olan suikastı farklı merceklerden ele alıyor. Nedim Alikadic’in “Özdüşünme”si yalnızca 10 dakika süren bir mini-film... Yönetmen çocukluğunu, mesleğine duyduğu aşkı, kamerayla ilk tanışmasını ve evini terk etmeye iten savaş deneyimlerini anlatıyor. AhmedImamovic’in “Belvedere”i Bosna-Hersek’teki etnik temizlikten on beş yıl sonra savaşın trajedisini unutma arzusu içinde çırpınan Rüveyde’nin öyküsünü perdeye yansıtıyor. Vladimir Tomic’in”Flotel Europa” adlı filmi ise savaştan kaçarak Danimarka’ya ulaşan ve Kızıl Haç’ın gemisinde iltica başvurularının karara bağlanmasını bekleyen insanların dramını belgesel görüntüler eşliğinde anlatıyor. 

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön