DUYURU

‘Ebru’nun günü“Dünya Ebru Günü’’nü Yalova’da değişik etkinliklerle kutlanacak. Dördüncü kez düzenlenen ‘’Dünya Ebru Günü’’,Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen pek çok ebru sanatçını bir araya getirecek. Panel ve sergilerin yer alacağı etkinlikler bir de Guiness rekor denemesine sahne olacak. ‘Barış’ temalı 11 metrekarelik dünyanın en büyük akkase ebrusu yapılacak. Avrupa ve diğer dünya ülkelerine ‘’Türk Kağıdı’’ adı ile yayılan, bir zamanlar kitap ciltlerini süsleyen Ebru yakın tarihimizde, unutulmaya yüz tutmuş bir sanat dalıyken, bugün birçok atölyede öğretiliyor.

 

HER YIL BAŞKA BİR İLDE

 

Ebru sanatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ve Suna Kocal, Atilla Can gibi sanatçıların girişimler sonucu UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültür Mirası listesine de alındı. Dünya Ebru Günü, bu geleneksel süsleme sanatının tanıtılıp yaygınlaşmasını amaçlıyor. Her yıl farklı ilde etkinlikler düzenleniyor. Organizasyonunun ilki İstanbul’da, ikincisi Gaziantep’te, üçüncüsü Trabzon’da yapıldı. Bu sene, Uluslararası düzeyde olmak üzere Yalova’da yapılıyor. Bugün başlayacak faaliyetler üç gün sürecek. 12 Eylül Cumartesi 16:30’da Halk Eğitim Merkezi’nde Guinness rekor denemesi yapılacak. Organizasyonun ilk gününde misafirler şehri gezecek. İkinci gün, Kent Müzesi’nde ebru sergisi açılacak. Serginin ardından Halk Eğitim Konferans Salonu’nda panel var. Prof. Dr. Ümit Meriç’in yöneteceği panele Beşir Ayvazoğlu, Hikmet Baurtçugil ve Fuat Başar konuşmacı olarak katılacak. 

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön