DUYURU

11. Kazan Müslüman Film Festivali sona erdiRusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da düzenlenen 11. Kazan Uluslararası Müslüman Film Festivali'nde "kırmızı halı" seremonisi ve ödül töreni gerçekleştirildi.

 

"Kırmızı halı" merasiminden sonra Kamal tiyatrosunda festivalin görkemli bir ödül töreni yapıldı. Bu sene Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) özel ödülünü Kazanlı yönetmen Ferit Davletşin'in "Rudolf Nuriyev. Rudik" filmi kazandı.

 

"Tatar Edebiyatına Sağladığı Katkı" özel ödülüne de Tataristanlı yönetmen Renat Eyüpov'un "Ak Çiçekler" filmi layık görüldü.

 

Kazan Büyükşehir Belediye Başkanının özel ödülü ise "Besteci Sofya Gubaydullina Kazan'da" filmine verildi.

 

Kısa metrajlı filmlerde Jüri özel ödülünü Tacikistan yapımı "Beyaz Serçe" ve Rusya-Başkortostan yapımı "Allah'a ısmarladık" animasyon filmi aldı.

 

"En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü "Moskvabad'dan kaçış" filmindeki rolü ile Mariya Maşkova layık görülürken, "En İyi Erkek Oyuncu" ödülü de "Kapıyı kapattım ve gittim" filmindeki rolü ile İldus Gabdrahmanov'a verildi.

 

Festivalin "En İyi Belgesel" ödülünü, yönetmeni Ekaterina Dorofeyeva olan "Vasili Yeroşenko. Güneşe yol" filmi aldı. "En İyi Animasyon Film" ödülüne İran filmi "Ben küçük çocukken" layık görüldü. Festivalin "En İyi Operatör İşi" ödülü Hindistan yapımı "Adları belli değil" filmine verildi.

 

Festivalin "En İyi Senaryo" ödülü ile jüri iki filmi ödüllendirdi. Bunlardan biri Irak yapımı "Yüz közde", diğeri de Tacikistan yapımı "Öğretmen" filmleri.

 

Festivalin "En İyi Yönetmen" ödülünü İranlı yönetmen Emir Hüseyin Askeri, "Sınırsız" filmiyle aldı.

 

Festivalin Büyük ödülüne (grand prix) ise Kırgız yönetmen Sadık Şer-Niyaz'ın "Dağların Kraliçesi" filmi layık görüldü.

 

Kazan'da "Medeniyetler diyaloğundan diyaloglar medeniyetine" sloganı ile düzenlenen festivalin resmi açılışı 5 Eylül'de yapılmıştı.

 

Rusya Müftüler Konseyi'nin girişimleriyle 2005'te başlatılan festival, Rusya ve dünya toplumunun İslam ile Müslümanlar hakkında objektif fikir sahibi olabilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön