DUYURU

Sahaf ve kitap dostları buluştuKültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Kenti Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi’nin işbirliğiyle bu yıl 9’uncusu düzenlenen  “Beyoğlu Sahaf Festivali”nin resmi açılışı Tepebaşı’nda yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu açılışta yaptığı konuşmada, son günlerde yaşanan terör olaylarında yaşamını yitiren şehitlere Allah’tan rahmet, bölücü terörle yapılan mücadelede devlete ve millete güç, kuvvet diledi.

 

Konuşmasında sahafların kültür hayatındaki önemine değinen Topçu, Türk kültürünün imanlı ve inançlı takipçileri olan sahaflara teşekkür etti. Yalçın Topçu, eskiden ecdat bir sefere çıkarken, sarraflardan ve sahaflardan bilgi aldığını, sahaflardan o memleketin bilgi ve kültürünü öğrendiğini belirtti. Sahafların kültür ocakları olduğunu dile getiren Topçu, kitabın kokusunu insanlarla buluşturanlara şükranlarını sundu. Beyoğlu Belediyesi tarafından bu sene 9’uncusu düzenlenen “Beyoğlu Sahaf Festivali” 17 Eylül-11 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşiyor. İstanbul ve Türkiye’nin değişik illerinden 70’e yakın sahafın katıldığı festivalde asırlık kitaplar, tarihe tanıklık eden dergiler  ve özel koleksiyonlar stantlardaki yerini aldı. Bu yıl festivale ilk kez yabancı sahaflar da katıldı.

 

AYASOFYA İÇİN SABIR

 

Kültür Bakanı Yalçın Topçu, Ayasofya Müzesi’nde restorasyonu biten I. Mahmut Şadırvanı ve Kütüphanesi’nin de açılışını yaptı. “Fethin ardından ilk Cuma namazının kılındığı andan itibaren Ayasofya bütün İslam dünyasının gönlünde kıyamete kadar cami olarak yazılmıştır.” diyen Topçu, “Bugünkü açılışımızın büyük kutlu açılışa vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Kayıtlı kitap sayısı 4 bin cilt olan I. Mahmud Kütüphanesi, çinileri ile de dikkat çekiyor.

 

CRR: Ekim konserleri iptal edildi

 

İstanbul’un önde gelen konser mekânlarından Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun Ekim ayındaki tüm konserleri iptal edildi. Kurumdan yapılan duyuruda ‘’Uzun zamandır barış, huzur ve kardeşlik ile yaşadığımız ülkemizde son günlerde yaşanan terör olayları ve elim kayıplar nedeniyle Ekim ayında gerçekleşmesi planlanan Büyükşehir Belediyesine ait konser etkinlikleri iptal olmuştur. İptal olan etkinlikler ile ilgili detaylı bilgiyi http://www.crrkonsersalonu.org/ adresimizden takip edebilirsiniz.’’ denildi.

 

İyiliğin fotoğrafı çekilecek

 

Deniz Feneri Derneği sanat ve iyiliği buluşturan “Sanat İyilik İçin” sergilerinin ardından bu kez de fotoğraf sanatıyla ilgilenenlere sesleniyor; “İyiliğin Fotoğrafını Çekebilir Misin?”

 

İlk kez bir fotoğraf yarışması düzenleyen Deniz Feneri Derneği ödüllü fotoğraf yarışmasında; birinciye 5 bin TL ve adına 10 yetim çocuğa 100 TL harçlık, ikinciye 3 bin TL ve adına 5 yetim çocuğa 100 TL harçlık, üçüncüye 3 Bin TL ve adına 3 yetime 100 TL harçlık verilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler fotoğraflarını 27 Eylül 2015 tarihine kadar www.tfsfonayliyarismalar.org sayfasına gönderebilirler.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön