DUYURU

Mekke Müzesi’nde Asr-ı Saadet izleriKutsal topraklarda her anlarını tavaf ve namaz kılmakla geçirmeye çalışan hacı adayları bir yandan da tarihi mekanları ziyaret ederek adeta Asr-ı Saadette yolculuk yapıyor. Peygamber efendimize ilk vahyin geldiği Nur dağındaki Hira mağarasından bu yolculuğa başlayan hacı adayları, Medineli Müslümanların kutlu Nebiye biat ettiği Akabe tepeleri, hicret yolunda peygamber efendimiz ile yol arkadaşı Hz. Ebu Bekir’in müşriklerden kaçarken sığındıkları Sevr mağarası, Hz. Adem ile Hz. Havva’nın ilk buluştuğu Cebeli Rahme, Arafat Ovası, Müzdelife, Mina ve Hz. İbrahim’e Hz. İsmail yerine ilk kurbanın verildiği mekanlarla devam ediyor...

Hacı adaylarının en son durağı ise Kabe’ye dair onlarca önemli tarihi eserin sergilendiği Mekke müzesi. İslam’ın ilk yıllarına ait eserlerin de yer aldığı müze, hacı adaylarına Hz. Muhammed dönemine tarihsel bir yolculuk yapma imkanı sunuyor. Müzenin bir diğer önemli özelli ise Mescid-i Haramın genişletmesine yönelik devam eden projeye ait her türlü bilgi ve görüntünün sergileniyor olması. Kabe çevresinin gelecekte nasıl bir hal alacağını merak edenler projenin sergilenen maketlerini dikkatle izliyor. Mekke’nin Zahir Mahallesi’nde yer alan Mekke Müzesi de ilgi çekiyor. Mekke’nin tarihi geçmişine ışık tutan müzedeki en eski eserler arasında, sahabe döneminde hicri 65 yılında Kabe’nin iç sütunlarının altında yer alan bir ağaç kütüğü ile ilk zemzem kuyusu ve Kabe’nin iç örtüsünün dokunduğu ilk dokuma tezgahı da bulunuyor.Müzede Osmanlı dönemine ait eserler de yer alıyor.

 

Kemal Gümüş

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön