DUYURU

Yanlışlıklar komedyası!Bakırköy Belediyesi Tiyatroları (BBT) geçen yaz tartışmaların odağındaydı. Belediye, onlarca tiyatrocuya kapıyı göstermiş, ardından Alican Yücesoy’un Genel Sanat Yönetmenliği’nde yoluna devam etme kararı almıştı.

 

Bu çalkantılı dönemin ardından sezon açılışını geçen hafta sonu yapan BBT, İngilizce’nin en büyük yazarı, tiyatro sanatının vazgeçilmez ismi Shakespeare’in gençlik döneminde kaleme aldığı ‘Yanlışlıklar Komedyası’ ile seyirciyi selamladı. Açılış oyununu yönetmek üzere İstanbul’a gelen İngiliz yönetmen Tim Supple, aynı zamanda Royal Shakespeare Company başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yönettiği oyunlarla Shakespeare konusunda öne çıkmış bir isim. Açılış gecesine katılan Supple, Shakespeare’in hemen tüm oyunlarında hayatı sorgulayan bir yazar olduğunu, ‘Yanlışlıklar Komedyası’nda ise bunu komedi ile yaptığını söyledi. Tim Supple başka bir şey daha söyledi: ‘Shakespeare, insanların hayatlarına dokunmayı seven ve birebir ilişki kurmaya önem veren bir yazar. Ben de bu nedenle oyunu İstanbul’da oynadığımız için yerel bağlar kurmaya çalıştım.’

 

Oyun öncesi yapılan bu konuşma, Yanlışlıklar Komedyası’nın Tim Supple yorumu üzerine merakımızı gıdıklayıp beklentilerimizi artırdı elbette. Oyun başladığında ise sade ve yeşil plastik kemerlerden ve pek çok kapıdan oluşan oluşan bir dekor karşıladı bizi. Ki bu kapılar toplumun farklı kesim ve meslekten insanlarının hayatlarına açılan bir işlev görüyor... İlk izlenim güzel... Ardından davudi bir ses tonuyla sahneyi dolduran ezan sesi... Derken ezanın üzerine bindirilen çan sesleri. Evet, burası İstanbul olabilirdi. Dinlerin, dillerin ve kültürlerin harman olduğu kadim şehir. Ama oyundaki Türkiye esintisinin hepsi bu kadar... Böylece tek bir ezan sesiyle ‘yerel’ olma problemini çözmüştü yönetmen! Ha tabi bir de rüşvetçi polis meselesi var ki o polise Türk Polisi üniforması giydirmeyi unutmamış. Buradan da, Türkiye’nin alnına kara bir leke gibi çalınan ve Batılı birkaç nesle Türkiye aleyhinde kara propaganda yapan Midnight Express filminden kalma hatıralarının olduğunu tahmin edebiliriz Tim Supple’ın. Ama mevzu bu değil, geçelim...

 

Yanlışlıklar Komedyası’nda, yıllar önce bir deniz kazasında ayrı düşen ikiz kardeşlerin ve bunların kendileri gibi ikiz uşaklarının, yıllar sonra aynı şehirde tesadüfen bulunmalarından dolayı ortaya çıkan kargaşa ve komik olaylar anlatılıyor. Sonuçta kardeşler kardeşlere, eşler birbirine kavuşur ve hep birlikte Manastıra doğru yol alırken oyur biter.

 

Komedi anlamında oyunun parladığı anlar kadar dram unsurunun da sonlara doğru kendini hissettirdiği eser, elbette Shakespeare metinlerindeki lirik diliyle damakta bir tat bırakıyor. İyi bir metin olsun yeter ki, Tim Supple’ın yorumlarına da katlanırız!

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön