DUYURU

Mehmet Kâmil Berse, bugün “Şehir ve Kültür”ü anlatacakŞehir ve Kültür Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kâmil Berse, ESKADER’in düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nde derginin yayımlanış amacı ve çıkış hikâyesini anlatacak.

Şehir ve Kültür dergisi bir yaşında. Dersaadet Kültür Edebiyat, Dil, Sanat ve Tanıtım Platformu Derneği Başkanı Mehmet Kâmil Berse’nin Genel Yayın Yönetmeni olduğu Şehir ve Kültür Dergisi bir yaşını doldurdu. Medeniyet odaklı yazılar ve iyi araştırmalarla adından söz ettiren Şehir ve Kültür, şimdiden kültür sanat dünyasının aranan dergileri arasına girdi.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), bu haftaki Bâbıâli Sohbetleri’ni Şehir ve Kültür dergisine ayırdı. Mehmet Kâmil Berse, Timaş Kitapkahve’de, bugün (8 Ekim Perşembe) saat 18.00’de başlayacak olan sohbetinde derginin çıkış amacını ve yayınlanış hikâyesini anlatacak. Fatih Dinç’in takdimini yapacağı toplantıya katılmak serbest. Mehmet Kâmil Berse, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Toplantıdan sonra Şehir ve Kültür dergisinden bütün dinleyicilere hediye edilecek.

 

İSTANBUL’A ADANMIŞ BİR ÖMÜR

 

Dersaadet Platformu Derneği Başkanı Mehmet Kâmil Berse, İstanbul Fatih’te 60 yıldır doğduğu evde oturuyor. Çocukluğu ve gençliği Sahaflar Çarşısı’nda geçti. Değerli bir kültür adamı, bir İstanbul beyefendisi. Kalem Kitabevi’nde bir çok âlimi, yazarı, araştırmacıyı ve gönül insanını tanıdı. Yazılar yazdı. Kırım, İsmail Gaspıralı ve Cengiz Dağcı hakkında araştırma ve incelemeleri var. Her ay “İstanbul Şehrengizi- Şehir ve Kültür” programlarını gerçekleştiriyor. Yayınlanmış kitabı, Meraklısına İstanbul Seyahatnamesi adını taşıyor. Yayınlanacak eserleri: İstanbul Şehrengizi, İsmail Gaspıralı Dünyası, Kırım Bizim Meselemiz, Dört Kıta Üç Okyanus, Cengiz Dağcı, Fatih Süleymaniye Ulema Semtleri, Ondört Şehir ve Kültürü, Yorumlarım. Bir çok dergi ve gazetenin çıkışında bulunan, yazılar yazan ve sivil toplum kuruluşlarında görev alan Mehmet Kâmil Berse, Dünya Kırım Türkleri Kültür ve İktisadi İşbirliği Derneği Genel Başkanlığı’nı da yürütmektedir. Başta Kırım olmak üzere Kafkaslarda bir çok ilmî tebliğ veren, panel ve sempozyum düzenleyen Berse, ayrıca televizyonlarda uzman olarak röportajlara konuk oldu. 

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön