DUYURU

Gençler bilime yönelsinİsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar, yıllarca verdiği emeklerin ardından ödüle layık görülmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, ‘Türkiye’deki eğitim beni Amerika’ya hazırladı. Bu ödülü Türk milletine adıyorum’ dedi.”En çok ülkem için sevindim. Türkiye’ye bilim lazım, güç durumdan çıkıp Avrupa düzeyine varılması için bilim gerekli. O yönden katkı sunduğum için de çok sevinçliyim” diyen Sancar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bitirdikten sonra iki yıl sağlık ocağında doktorluk yaptığını söyledi. ABD’de Kimya alanında doktora yaptığını belirterek hem tıp hem de kimya alanlarında tecrübesi olduğunu kaydeden Sancar, “Nobel ödülü alacak kadar çalışmalarım olmuştur, bu hem tıpta olabilirdi hem kimyada olabilirdi” sözlerini kullandı.  “Tıp alanında iki gün önce ödüllerinin verildiğini belirten Sancar “Ben tıpta alabileceğimi düşünüyordum.  O bakımdan ben bu yıl olmaz diye düşündüm. Ve sabah haber geldiğinde sürpriz oldu” diye konuştu.

 

Çalışmalarının neticesinin kanser hastalarının üzerinde ne zaman uygulanacağıyla ilgili olarak Sancar,”5-10 yıl alır çünkü biz temel araştırma yapmıyoruz. Jeonal mekanizmaların ve bunların kanser hücrelerinde bunları önleyip kanser hücrelerini daha hassas yapmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

BİZ İYİ YETİŞTİK

 

Başarısını cumhuriyetin eğitimine borçlu olduğunu söyleyen Sancar, “Savur’dayken çok güzel ilkokulumuz vardı ben Savur’dayken lise yoktu. Çok iyi, çok fedakar öğretmenlerimiz vardı ve bizi çok iyi yetiştirdiler. Ondan sonra ben liseyi Mardin’de okudum. Mardin’de aynı şekilde çok iyi öğretmenlerimiz vardı. Tıbbiye’ye gittiğimde İstanbul Tıp, Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biriydi ve o bakımdan ben Türkiye’de çok güzel eğitim gördüm. Beni Amerika’ya hazırladı” dedi ve ekledi: “Benim Türkiye’de olduğum zamanlarda 70’lerde bilimsel araştırma imkanı pek yoktu. O yüzden buraya geldim. Fakat Türkiye beni hazırlamıştı. Gençler benim yaptığımı yapmasınlar ama... Ülkelerine dönüp hizmet etisinler.”

 

AYRIMCILIK YOK

 

Türkiye’deki karışıklık ve terör olaylarıyla ilgili olarak Sancar, “Ben oradaki herkesi kardeşim olarak bildim. Orada doktorluk yaptığımda herkesi kendi kardeşim, kendi akrabam gibi gördüm, tedavi ettim. Ben ayrıcalık bilmiyordum ve ben oradayken öyle bir şey yoktu. Maalesef şimdi o durumlara ne diyeceğimi bilmiyorum. İnşallah düzelir, İnşallah memleket ve oradaki insanlarımız birbiriyle uğraşmaktan ziyade bilim yaparlar, başka alanlarda hem memlekete hem insanlara katkılarda bulunurlar” dileğinde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Aziz Sancar’a tebrik telefonu

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Aziz Sancar’ı telefonla arayarak tebrik etti. Erdoğan, Sancar ile görüşmesinde ödül haberinin kendisini de memnun ettiğini belirterek, bundan sonraki ilmi çalışmalarında da başarılar diledi. Sancar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a nezaketinden dolayı teşekkürlerini sunarak, bu mutlu anında sevincinin Cumhurbaşkanı tarafından da paylaşılmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade ettiği belirtildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu da Sancar’ı arayarak tebriklerini iletti.

 

GENÇLERE TAVSİYEM: POLİTİKA YERİNE BİLİM

 

DNA onarımı üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar Türkiye’deki gençlere tavsiyelerde bulundu: Çok politikayla uğraşmaktan ziyade gençlere bilimsel konulara ağırlık vermelerini salık veririm. Bilim üzerine çalışsınlar, o konulara kendilerini adasınlar. Türkiye’nin kalkınması ve her Türk insanının yükselmesi ancak bilim ve teknolojiyle olacaktır. Ben Nobel ödülümü Türk milletine adıyorum.

 

Bir gün Nobel’i alacağımı biliyordum

 

“Bu yıl olmasa bile bir gün bu ödülü alacağımı biliyordum, fakat asıl ödül beklentim tıp alanındaydı. Ancak tıp ödülleri iki gün önce verildiği için bu yıl olmaz diye düşündüm.  Sabah kimya dalında ödül haberi gelince sürpriz oldu. Çok mutlu oldum, ülkem adına, kendim ve ailem adına.”

 

BBC’ye: Ben Türküm, o kadar!

 

Nobel aldığının duyurulmasından sonra kendisine dünyanın birçok medya kuruluşundan ulaştıklarını ve bundan memnuniyet duyduğunu belirten Aziz Sancar, ancak bazı medya organlarının sorularından ve sosyal medyada kendisinin kökenine ilişkin yorumlardan rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin telefon ettiğini aktaran Sancar, “Bana ‘Arap mısınız, kısmen mi Türk’sünüz’ diye sorarak saygısızlık yaptılar. BBC’ye söyledim, ‘Arapça konuşmuyorum, Kürtçe konuşmuyorum, ben Türküm’ dedim. Güneydoğulu olunca bundan kaçamıyorsunuz ama kendimi öyle biliyorum, BBC’ye de söyledim size de öyle söylüyorum” diye konuştu.

 

 

 

MARDİN SAVUR’DA SEVİNÇ VAR

 

Nobel ödülü, Sancar’ın doğup büyüdüğü Mardin’in Savur ilçesi sakinlerini gururlandırdı. İlçe sakinleri, Sancar’ın doğup büyüdüğü Mehmet Sait Erdem Caddesi’nde Türk bayrağı asılı 3 katlı tarihi evini ziyarete ediyor. Evde halen Sancar’ın kitapları korunuyor.

 

‘İçimizdeki saat’ üzerine çalışıyor

 

Nobel kazanan Prof. Sancar’ın devam eden başka önemli projeleri de var. Gündelik uyku düzenimizi, sağlık düzenimizi ayarlayan içimizde bir saatin olduğuna dikkat çeken Sancar, DNA’lar ve bu saatin arasındaki bağlantıyı bulduğunu söylüyor.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön