DUYURU

Ruhen ve vicdanen derlenmeye ihtiyaç varEdebiyat Mevsimi ‘Hür Tefekkürün Kalesi:Dergiler’ temasıyla bugün başlıyor. İBB Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve TYB İstanbul şubesince ortaklaşa düzenlenen 7.Edebiyat Mevsimi 23 Ekim’e kadar sürecek. TYB İstanbul şubesi yönetim kurulu üyesi Hüseyin Akın’a Edebiyat Mevsimi’ni ve dergileri sorduk.

 

- Edebiyat Mevsimi bu yıl ‘dergiler’ teması ile geldi. Dergileri gündeminize almanızın nedeni nedir?

 

Okumayı da, yazmayı da düşünmeyi de neredeyse dergilerden öğrenmiş bir kuşağız. On yılların zihinsel gelişim ve değişiminde dergilerin payı inkâr edilemez. Özellikle edebiyat dergileri edebiyatın yegâne medyası olmak gibi bir gerçekliğe sahip. Okuyucusunu besleyen, yazarını yetiştiren daha elverişli başkaca etkin bir ortam var mıdır bilmiyorum. Fikren, ruhen ve vicdanen toparlanabilmek için derlenmeye ihtiyacımız var. ‘Dergiler’ teması ile dört bir yana savrulmuş edebiyatçıları ve edebiyat ürünlerini iki kapak arasına alır gibi derlemeyi hedefledik. Bütün dergileri bütüncül bir derginin iç sayfaları gibi düşündük. Bir söz korosu oluşturabilir miyiz diye yola çıktık. Gördük ki bütün edebiyat dergilerinin iç kapıları aynı salona açılıyormuş. TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın dediği gibi: “Dergiler dili gönlüne yakın duranların buluşma noktasıdır.”

 

- Programda fikir ve edebiyat dergileri öncelenmiş. Kültür sanat alanında da önemli dergiler yayınlandı aynı dönemlerde. Bu seçkiyi hangi kriterlere göre yaptınız?

 

Biz fikir ile edebiyatı birbirinden çok keskin hatlarla ayrılan alanlar olarak görmüyoruz. Edebiyatsız fikir ya da fikirsiz edebiyat her ikisi de aynı boşluğa çarpar okuyucusunun yüzünü. Bu yüzden edebiyat ile düşünceyi mezcetmiş dergileri kategori dışı tutmadık. Sanatın edebiyat dışı diğer alanlarını da programa dâhil etmek, yapmak istediklerimizi aşan bir şey olurdu. Bu yüzden edebiyatın şiir, öykü, deneme gibi önemli sahalarını bir arada ya da bağımsız biçimde ele alan bütün dergileri konu edindik.

 

- Dergilerin okul olma misyonu devam ediyor mu?

 

Düne göre bugün edebiyatta usta-çırak ilişkisinden bahsetmek ne denli güçse edebiyat dergilerinin mektep olma işlevini sürdürdüğünü söylemek de kolay değildir. Bu biraz da mektep anlayışının her şeyde olduğu gibi edebiyatta da hızla ortadan kalkmasıyla ilgili bir durum. Üç beş ayda kendini şair ve yazar olarak ortalıkta gezdiren örneklere ne kadar çok rastlıyoruz artık. Bu anlamda matbu edebiyat dergilerinin kendi iç disiplini içerisindeki ciddiyetine yeniden kavuşmasına katkımız olursa kendimizi bahtiyar hissederiz.

 

- Bugün Büyük Doğu, Hareket ve Diriliş dergisi  gibi misyon dergileri var mı?

 

Bugün Diriliş dergisi yok belki ama diriliş ruhu var. Büyük Doğu dergisi çoktan kapandı, lakin şu an onunla aynı iddia ve ideale sahip dergiler varlıklarını devam ettiriyorlar. Belki Büyük Doğu kadar büyük bir etkiyi gösteremiyorlar, ama bu izin peşine düştüklerini görmek zor değil. Günümüzde misyon dergiciliğinin yerini daha çok kuşak dergiciliği, heves dergiciliği ya da can sıkıntısı dergiciliğinin aldığını görüyoruz.

 

- Dergicilik konusunda dünü ve bugünü kıyasladığınızda sizi mutlu eden benzerlikler ve eksikliğini duyduğunuz şeyler neler?

 

Dünkü dergiler daha dayanışmacı, buluşturucu ve birleştiriciydi. Zor zamanda konuşmanın samimiyetini taşıyordu. Bugünkü dergilerde kapak şatafatı, ilk sayfa fetişizmi ve yayın kurulu kuru kalabalığı daha baskın duruyor.

 

Misyon dergileri konuşulacak

 

Bu yıl teması ‘dergiler’ olarak belirlenen etkinlikte ‘Dergilerin misyonu, Geçmişten Bugüne  Edebiyat dergileri’ çerçevesinde çeşitli konular tartışılacak. Kuşakları besleyen dergilerin de ele alınacağı etkinliğe D.Mehmet Doğan, Beşir Ayvazoğlu, Ali Haydar Haksal, A. Ali Ural, Hüseyin Su, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Celal Fedai, Bahtiyar Aslan, Bestami Yazgan, Yıldız Ramazanoğlu, Osman Özbahçe, İsmail Kılıçaslan, Prof Dr Turan Karataş, Şeref Akbaba gibi pek çok şair, yazar ve akademisyen  katılıyor. Etkinlik kapsamında düzenlenecek özel oturumlarda ‘Necip Fazıl ve Büyükdoğu’,’Nurettin Topçu ve Hareket ‘,’Nuri Pakdil ve Edebiyat Dergisi ‘,’İsmet Özel ve Dergiciliği’, ‘Osman Yüksel ve Serdengeçti Dergisi’,’Sezai Karakoç ve Diriliş Dergisi’, ‘Nurettin Durman ve Düş Çınarı Dergisi’,’Mavera Dergisi ve Cahit Zarifoğlu’ ‘Ahmet Kabaklı ve Türk Edebiyatı’ gibi başlıklarla önde gelen dergiler ve öncüleri konuşulacak.

 

Edebiyat Mevsimi bizi bahara taşıyacak

 

Bu yıl 7’.si düzenlenen Edebiyat Mevsimi etkinliği öncesi İBB Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi yetkilileri, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Etkinliğin ev sahiplerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, “Bir organizasyonun her yıl katlana katlana büyüyerek yedinci yıla gelmiş olması az gördüğümüz özelliklerden. Bizi baharlara taşıyacak mevsimlerden biri ‘Edebiyat Mevsimi’dir. Hayatımızın edebiyatla güzelleşebileceğini hepimiz biliyoruz. Ama bunu sağlıklı bir biçimde anlatmak dergilere düşüyor. İBB olarak biz de İstanbul kültürünün her alanına sahip çıkmak misyonuyla hareket ediyoruz” diye konuştu.

 

Gülcan Tezcan

STAR GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön