DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: ANADOLU İSTANBULLAŞMALI MI?Türk Edebiyatı Vakfı’nın yarın saat 17.00’deki Çarşamba Sohbeti’nde yazar İmdat Avşar, “Anadolu İstanbullaşmalı mı?” konulu bir konuşma yapacak. 

 

İmdat Avşar Kimdir?

1967 yılında Kırşehir- Kaman’ da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kaman’da tamamladı. 1989 yılında Kırşehir Eğitim Yüksekokulunu bitirdikten sonra, öğretmenliğe başladı. Malatya ve Erzurum illerinde bir süre öğretmenlik yaptı. 1993-1997 yılları arasında İnönü üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği anabilim dalından mezun oldu. 

 

1997-1999 yılları arasında Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000 Yılında aynı üniversitede doktora öğrenimine başlayan AVŞAR, doktora öğrenimine devam edemedi. 1999 yılında Iğdır iline ilköğretim müfettişi olarak atanan Avşar, halen Kayseri de ilköğretim Müfettişi olarak görev yapmaktadır. 

2007 yılından bu yana yazdığı şiir ve hikâyeleri, Kardeş Kalemler, Sancaktar, Gökbayrak, Bizim Külliye, Berceste, Şehriyar, Kardeşlik (Kerkük) Bayrak (Bağdat) Ulduz (Azerbaycan) Kırgız Adabıyatı (Kırgızistan) Juldız (Kazakistan) gibi dergilerde yayımlandı. Kardeş Kalemler dergisinde yayımlanan hikâye ve şiirleri, Kırgızca, Kazakça, Türkmence, Kırım Tatarcası ve Azerbaycan Türkçesine çevrildi. Azerbaycan Türkçesi, Kırgızca ve Türkmence’den hikâye ve şiir çevirileri de yapan Avşar’ın bu çevirileri, Türk Dünyasının ortak edebiyat platformu olan Kardeş Kalemler dergisinde yayınlanmaktadır. 

Azerbaycan Edebiyatının önemli kalemlerinden Anar’ın, “Kerem Gibi” ve Elçin Efendiyev’in “Baladadaş’ın İlk Mehebbeti” adlı eserlerini Türkçeye çevirdi. Geçmişten Günümüze Azerbaycan Hikâyeleri adlı bir de Antoloji hazırladı. Jürisi Olduğu Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışmasında dereceye giren eserlerin redaktörlüğünü yaptı. Bu kitap TİKA tarafından 1000 Yılda 1000 Hikâye adıyla yayımlandı. 

Doğumunun 80. yılında C. Aytmatov Platformu, 15. ve 16. Hazar şiir Akşamları, Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kurultayı, Türk Lehçeleri Arasındaki Çeviri Sorunları Sempozyumu gibi birçok uluslararası etkinliğe katılarak bildiriler sundu. 

Avrasya Yazarlar Birliği ve Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği üyesi olan Avşar, Türk Dünyasının ortak edebiyat dergisi olan “Kardeş Kalemler’in” yazı kurulunda da görev yapmaktadır. 

İmdat Avşar, 2009 yılında, Kültür Bakanlığı ve Yozgat Valiliğince düzenlenen N. Abbas Sayar Hikâye Yarışmasında, “Şehnaz Hanım Koleji” adlı hikâyesi ile birincilik ödülünü aldı...

Eserleri: Çiğdemleri Solan Bozkır; Evliya Çelebi'nin İzinde Azerbaycan; Soğuk Rüya.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati: 17.00VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön