DUYURU

Konya tarihine sahip çıktı 9 ciltlik ansiklopedisini yaptıKonya Büyükşehir Belediyesi Konya’nın tarihine ışık tutması amacı ile ‘Konya Ansiklopedisi’ yaptırdı. 9 ciltten oluşan ve kuşe kâğıda basılan toplam 3 bin 519 sayfalık ansiklopedinin her fasikülünün ön kapaklarında Sırçalı Medreseden alınmış Selçuklu çini motifi, arka kapaklarında ise İnce Minare Medresesinin tavan göbeği motifi kullanıldı. Ansiklopedinin tanıtımı için de önceki dün gece Koya Dedeman Oteli’nde tören düzenlendi.

 

Konya tarihine sahip çıktı 9 ciltlik ansiklopedisini yaptı

Konya Ansiklopedisi Yayın ve Danışma Kurulu üyeleri, akademisyenler, yazarlar ve basın mensuplarının katıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Şehir Ansiklopedisi'nin Konya tarihini, Konya kültürünü anlatan bir eser olarak ortaya çıkmasının önemine dikkat çekti ve ansiklopedinin hayata geçmesine katkı yapan herkese teşekkür etti.

 

KONYA'YA ÖRNEK OLDU

 

Konya adına çok önemli bir hizmete, Türkiye adına da çok önemli bir öncülüğe imza atıldığını kaydeden Başkan Akyürek, "Ansiklopedisini 2010 yılında M. Ali Uz öncülüğünde akademisyenler ve yazarların planlamasıyla yazılmaya başlandı. Geçtiğimiz aylarda da 9 cilt olarak tamamlandı. Kısa sürede de basımı yapıldı. Ben Konya Şehir Ansiklopedimizin, şehrimiz için, gençlerimiz için, gelecek nesillerimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Konya Ansiklopedisi'nin yayın hayatına başlamasıyla birlikte birçok şehirden bunun nasıl planlandığını, nasıl yapıldığını, nasıl üretilmekte olduğunu görmek için başka belediyelerden de Konya'ya gelenler oldu. Yayın kurulumuzu, yazı heyetimizi ziyaret ettiler. Bizi örnek alarak çalışmalara başlayan şehirler oldu. Bu da şehrimiz adına bir öncülük görevini yerine getirmek anlamını taşımaktadır" dedi.

 

Şu ana kadar 400'e yakın yayınla bir Belediye Yayın Külliyatı oluşturduklarını sözlerine ekleyen Başkan Akyürek, ayrıca Mevlana'nın Mesnevisi'ni de 24 yabancı dile çevirip basımını yaparak dünya insanlarının büyük bir kısmının okumasını sağladıklarını, hedeflerinin 50 dile ulaşarak dünya nüfusunun yüzde 90'ının okumasını sağlamak olduğunu vurguladı.  

 

Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı M. Ali Uz da Konya Ansiklopedisi çalışmaları sırasında yeni keşifler ortaya çıkardıklarını belirterek, bunların Hz. Mevlana'nın evinin ve medresesinin yeri ile Miski Emir Sultan Mescidi'nin, zaviyesinin ve kabristanının yerinin tespit edilmesi olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı M. Ali Uz ile Yayın ve Danışma Kurulu üyelerine, emeği geçen akademisyenler ve yazarlara plaket verdi.

 

STAR GAZETESİVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön