DUYURU

ÇARŞAMBA SOHBETİ: YUNUS EMRE SÖZLÜĞÜTürk Edebiyatı Vakfı’nın bu haftaki Çarşamba Sohbeti’nde yazar ve öğretim üyesi Nurettin Albayrak, “Yunus Emre Sözlüğü” konulu bir konuşma yapacak. 

 

Nurettin Albayrak Kimdir?

İlk, orta ve lise tahsilini Erzincan’da yaptı. Erzurum Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü ve İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. Lisansüstü eğitimini Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. 

Uzun yıllar özel öğretim kurumlarında Türkçe ve edebiyat dersleri okuttu. Kocaeli Üniversitesi Türk Dili okutmanlığı görevinde bulundu. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Türk Halk Edebiyatı okuttu.

“Ansiklopedik Halk Edebiyatı Sözlüğü”, “Türkiye Türkçesinde Atasözleri” gibi başvuru kitaplarının müellifi olan Nurettin Albayrak, aynı zamanda Sümmani, Ruhsati, Karacaoğlan, Gevheri, Dertli, Erzurumlu Emrah, Pir Sultan Abdal, Dadaloğlu, Âşık Ömer, Eşrefoğlu Rumi gibi büyük halk şairlerinin şiirlerini de yayına hazırladı.

On yılı aşkın süredir Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nde müellif-redaktör olarak çalışıyor. Dergâh Yayınları’nca yayımı bitirilen Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi’nde birçok maddesi bulunuyor. 

Kuruluşundan itibaren Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi Türk Dili ve Edebiyatı İlim Heyeti içinde müellif-redaktör olarak yer alan Nurettin Albayrak’ın yüze yakın makalesi ve ansiklopedi maddesi, yirmi beşi aşkın eseri vardır. Hâlen 29 Mayıs Vakıf Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğretim üyeliği görevini de sürdürmektedir.

 

Giriş serbesttir.

Başlama saati: 17.00

 VİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön