DUYURU

Hurufiler Edirne Sarayı’nı ele geçirmek isteyince...Beşir Ayvazoğlu Türkiye’nin en üretken biyografi yazarlarından; aynı zamanda has bir edebiyat adamı, sanat eleştirmeni... Her yaptığı iş ilgiyi hak ediyor; ses de getiriyor zaten. Yahya Kemal, Nazım Hikmet, Peyami Safa, Tarık Buğra gibi edebiyatımıza damga vurmuş isimlerin biyografileri, onun ince eleyip sık dokuyan kaleminden, edebi lezzet ve akıcı bir üslupla vücut buldu. 

 

 

Ressam Malik Aksel ve Şeyh Galip (Kuğunun Son Şarkısı) ve daha başka biyografiler de öyle. Bunların yanı sıra İslam Estetiği, Güller Kitabı gibi deneme kitapları, Dersaadette Gece ve Derssadetin Kalbi Beyazıt gibi eserleri de şehir kitaplarının en iyi örnekleri.

 

Arka odada edebiyat

 

Bu kez, yine Kapı Yayınları’ndan çıkan bambaşka, emek ürünü bir esere imza attı Ayvazoğlu; Bir nevi edebiyatın  arka odası olarak okunabilecek ‘Saatler, Ruhlar ve Kediler /Edebiyat Tarihinin Renkli Dünyasında Kısa Bir Cevelan’... İlgi çeken adından da anlaşılacağı üzere kültür dünyamızda renkli bir gezi vadeden kitapta modern edebiyatımızın Bektaşileri, medyumları, düellocuları, diplomatları, ütopyacıları, balıkçıları, intihalcileri, çirkinleri, kedicileri, saatçileri arz-ı endam ediyor. Ruhlar aleminde gezinen Halide Nusret’ler, Peyami Safa’lar, birbirlerini düelloya davet eden polemikçiler, intihal hikayeleri... Yeni Zelanda için hayal ettiği çiftlik evini Rumelihisarı’nda yaptırıp inzivaya çekilen Tevfik Fikret... Sizi bu meraklarla baş başa bırakıp, Bektaşiler bölümünden bazı satırları paylaşmak istiyorum.

 

1444 model Paralel!

 

Hurufi halifelerden  Aliyyüla’la Timurlular’dan kaçarak Anadolu’ya gelmiş. Sonrasında yaşananlar bakalım sizde ne gibi çağrışımlar yapacak. “Önce Bektaşilere yaklaşıp ardından Edirne Sarayı’na nüfuz ederek genç padişah II. Mehmet’i bile etkileyecek kadar önemli bir güce ulaşan ve iktidarı ele geçirmeye niyetlenen Hurufiler, Mahmut Paşa’nın tehlikeyi görerek padişahı uyarması ile bu amaçlarına ulaşamamış ve şiddetli takibata uğramışlardır (1444).”

 

İşte böyle...

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön