DUYURU

Kale gibi bir mevsimdiİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği 7. İstanbul Edebiyat Mevsimi dolu dolu geçti. Kültür ve sanat dünyasının şekillenmesinde öteden beri büyük rolü olan dergilerin ve dergi ekollerinin A’dan Z’ye ele alındığı programlar zinciri, aynı zamanda, onlarca kültür adamını, yazarı, gazeteciyi, şairi buluşturan bir platforma dönüştü.

 

OKUL GİBİ DERGİLER

 

Türkiye’deki fikri hareketlerin dergiler etrafında şekillendiği bir gerçek. Bu bağlamda Necip Fazıl’ın ‘Büyükdoğu Dergisi’, Sezai Karakoç’un ‘Diriliş Dergisi’, Nurettin Topçu’nun ‘Hareket Dergisi’, Nuri Pakdil’in ‘Edebiyat Dergisi’ ve Cahit Zarifoğlu ile arkadaşlarının ‘Mavera Dergisi’ yüzlerce yazarın yetişmesine katkıda bulundu, Türkiye’nin kültür hayatında çığır açtı. Türkiye Yazarlar Birliği’nin genç başkanı Mahmut Bıyıklı’nın deyimiyle ‘Ülkemizde geçmişte yaşanan kültürel kıyıma dergiler vasıtasıyla da direnildi.’ Böylelikle kelimenin gerçek manasıyla dergiler birer ‘kale’ işlevi gördü. Hem de kelimelerden örülü bir kale...

 

Dergilerle yolları kesişmiş, yahut bizzat yazıları, şiirleriyle dergilerde yer almış, yöneticilik yapmış birkaç kuşaktan yüzlerce insanı buluşturan bir platforma da dönüştü bu yılki Edebiyat Mevsimi.

 

Öncü nesillerin yetişmesine vesile olan dergiler gençlerle yüzleşti. Sorular soruldu, hatıralar dile geldi, sorunlar tartışıldı, anekdotlar aktarıldı.

 

Kimler yoktu ki etkinlikte... D. Mehmet Doğan, Beşir Ayvazoğlu, Ali Haydar Haksal, A. Ali Ural, Hüseyin Su, Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Celal Fedai, Bahtiyar Aslan, Ali Ayçil, Bedir Acar, Bestami Yazgan, Bünyamin Yılmaz, Hüseyin Akın, Mürsel Sönmez, Yıldız Ramazanoğlu, Osman Özbahçe, Osman Bayraktar, Furkan Çalışkan, Prof. Dr. Turan Karataş, Prof.  Dr. İbrahim Tüzer, Şeref Akbaba, Doç. Dr. Abdulkadir Emeksiz ve daha niceleri...

 

ÜÇ YAZARA ÖDÜL

 

19-24 Ekim tarihleri arasında Sultanahmet’teki Kızlarağası Medresesi’ni dolup taşıran etkinliğin son gününde ise “7. Edebiyat Mevsimi”nin büyük ödülleri Mustafa Ruhi Şirin, Ali Ural ve Dursun Gürlek’e verildi.

 

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı 7. Edebiyat Mevsimi biterken son noktayı şu cümleyle koydu: Edebiyatın birleştirici gücüne inanmalıyız! 

 

TYB EDEBİYAT MEVSİMİ KUŞAKLARI BULUŞTURDU

 

19-24 Ekim tarihleri arasında bu yıl 7’incisi düzenlenen Edebiyat Mevsimi’nde geçmişten günümüze dergilerin misyonu konuşuldu. Yüzlerce kültür adamını genç kuşaklarla buluşturan programda edebiyatın birleştirici gücü vurgulandı.

 

Star - KÜLTÜR SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön