DUYURU

Lübnan'da ressam Osman Hamdi Bey konuşulduOsman Hamdi Bey sergisinin açılışıyla başlayan etkinlik, Boğaziçi Üniversitesinden Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edhem Eldem'in sanatçı hakkındaki konferansı ile devam etti.

Konuşmasında Osman Hamdi Beyin ressamlık yönünün yanı sıra müzecilik ve arkeolog yönüne de dikkati çeken Eldem, Osman Hamdi Beyin fikri altyapısının ve sanatının, Tanzimat dönemindeki bürokratik modernleşme ile Osmanlı Sultanı ikinci Abdülhamid dönemindeki kültürel modernleşmeden beslendiğini söyledi.

Eldem, Osman Hamdi Beyin sanatında arkeoloji biliminin de etkisi olduğunu ve bazı eserlerinde Avrupa'daki müzelerde gördüğü objeleri kullandığını ifade etti.

Eldem, Osman Hamdi Beyin, tipik bir Osmanlı bürokratı olduğunu, ayrıca Oryantalist ve Batılılaşmış bir Osmanlı vatandaşı olduğunu sözlerine ekledi.

Etkinliğe Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği müsteşarı Arda Ulutaş, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü öğretmen ve öğrencileri ile Lübnan akademi çevresinden isimler katıldı.

İlk Türk arkeoloğu ve müzecisi olarak kabul edilen Osman Hamdi Bey, İstanbul Arkeoloji Müzesini kurmuş, 1887-1888 senesinde Lübnan'ın Sayda kentindeki Kral Mezarlığı'nda yaptığı kazılarda İskender Lahiti olarak bilinen lahiti bulmuştur.

Yaygın olarak bilinen eserleri arasında Kaplumbağa Terbiyecisi, İki Müzisyen Kız ve Silah Taciri yer alan Osman Hamdi Bey 1910 yılında vefat etti.

 

TÜRKİYE GAZETESİ / KÜLTÜR-SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön