DUYURU

Garaudy’ye göre Batı felsefesi ve sömürüsüMerhum yazar-düşünür Roger Garaudy, Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları’ndan henüz çıkan iki eserinde Batı düşüncesini ve Batı sömürüsünü enine boyuna sorguluyor.

 

Garaudy, “Çöküşün Öncüsü ABD” adlı eserde dünya ülkelerini ABD ve hempalarının nasıl çöküşe sürüklediğini anlatıyor. Kendi kendine yetecek zenginliklere sahip ülkelerin ABD ve işbirlikçileri tarafından nasıl kendi kendine yetmez hâle getirildiğini gözler önüne seriyor. Türkiye gibi sivrilen bölge ülkelerinin niçin iç ve dış düşmanlarla boğuşturulduğunu ve bu konudaki plânlamanın nasıl yapıldığını açıklıyor.

 

Bir zamanlar Fransa’nın dünyaca tanınmış bir numaralı komünist liderlerinden biri iken sonradan Müslüman olan Roger Garaudy’nin diğer eseri ise “20. Yüzyılın Biyografisi/Garaudy’nin Felsefî Vasiyeti” başlığını taşıyor. Bu kitabında Garaudy, çağdaş Batı felsefesini hem özetliyor, hem de eleştiriyor. Batı’nın her bakımdan batmakta olduğunu, insana yaşama sevinci sunamadığını, tam aksine insanı insanlıktan çıkardığını verilerle açıklıyor. Kendi maddî çıkarından başka bir şey düşünmediği için Batı’nın günümüzde her bakımdan iflâs ettiğini ve bundan böyle insanlığı ancak İslâm düşüncesinin yeniden diriltilmesinin kurtarabileceğini savunuyor. 

 

Garaudy’nin pek çok eseri gibi bu kitapları da Cemal Aydın tarafından dilimize aktarıldı. 

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön