DUYURU

Fırat Kızıltuğ a saygı gecesiİBB Kültür Daire Başkanlığı, udî, viyolonsel ustası, şair ve yazar Fırat Kızıltuğ a saygı gecesi düzenliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, mûsikî ve edebiyat dünyasının seçkin isimlerinden Fırat Kızıltuğ a saygı gecesi düzenliyor.

İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği nin (ESKADER) katkılarıyla Türk müziğine 100 ü aşkın eser kazandıran bestekâr, udî, viyolonsel virtüözü olmasının yanı sıra heccav, öğretmen, fotoğraf sanatçısı, yazar ve şair olan Kızıltuğ için hazırlanan "Fırat Kızıltuğ a Saygı Gecesi", İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi nde 6 Kasım Cuma günü 19.00 da gerçekleşecek.

İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen in açılış konuşmasıyla başlayacak olan etkinlikte, sanatçının mûsikî ve edebî yönlerinin anlatılacağı bir panel düzenlenecek. Oturum başkanlığını edebiyatçı-yazar Mehmet Nuri Yardım ın üstlendiği panelde, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Ruhi Ayangil ve Belkıs İbrahimhakkıoğlu konuşmacı olarak yer alacak.

 

Fırat Kızıltuğ kimdir

Bayburt ta 13 Ocak 1935 tarihinde doğan Kızıltuğ, 1957 yılında Trabzon Öğretmen Okulu nu bitirdikten sonra yurdun çeşitli yerlerinde ilkokul öğretmenliği, müzik öğretmenliği ve fotoğrafçılık yaptı. Müzik bilgilerini, İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İleri Türk Müziği Konservatuvarı nda ilerletti. Viyolonsel, solfej ve usul dersleri aldı. 1956-1966 yılları arasında İleri Türk Müziği Konservatuvarı Derneği nde viyolonsel çaldı, ders verdi ve genel sekreterlik yaptı. 1963-1976 arasında Münir Nurettin Selçuk yönetimindeki İstanbul Belediye Konservatuvarı İcra Heyeti nde yer aldı. İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu nda 1976-2000 arasında viyolonsel çaldı. 2000 yılında emekliye ayrıldı. 1985 te Türk Edebiyatı Vakfı camiasına katıldı. Necip Fazıl Kısakürek Senaryo Yarışması Jüri Özel ödülü ve 2011 ESKADER Müzik ödülüne sahip sanatkârın başlıca eserleri şunlar:

Şiir: Bir Dane Bir Dane (1990), Bayburt Şikesteleri (1996), Oğuz Destanı (1994), Kitab-ı Yâve (Hicivleri, 1998), Mavi Karanlık (1999); Hikâye: Satrançname (2004); Deneme: Dilbeste (Bestekârlar, şairler ve şiirler üzerine, 2001 ve 2005); Hâtıra: Bandodan Klasik Müziğe (2003); Marş: Çocuklara Müzik (2000).

Diğer eserlerinin arasında Aydınlık (2002, koro ve orkestra eseri) Satrançnâme (2015, Akıl Fikir Yayınları), Birinci Ordu (Roman), Dünden Bugüne Lâvta (1984, kaset, Çekirdek), Muhayyer İlahî (1992, kaset, Hedef), Aydınlık ve Zindandan Mehmed e Mektup (1995, CD). Kanun Konçertosu (1983), Tuyuğlar I ve II (Güfteler: Talât Sait Halman) bulunuyor.

 

www.yorum365.comVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön