DUYURU

Fırat Kızıltuğ’un eserleri ekrana gelmeliİBB Kültür Daire Başkanlığınca düzenlenen Fırat Kızıltuğ’a saygı gecesinde konuşan Prof. Ümit Meriç, Kızıltuğ'un, dilbeste, dildeste ve satrançname adlı eserlerinin televizyona uyarlanması gerektiğini söyledi.

Türk müziğine yüzü aşkın eser kazandıran ve edebiyat dünyasına katkıları olan şair ve yazar Fırat Kızıltuğ için bir saygı gecesi düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen gecenin açılışında konuşan İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Kızıltuğ'un tepeden tırnağa sanatçı tanımlamasının az sayıdaki örneklerinden olduğunu söyledi. Kızıltuğ'un her türlü övgüye layık bir usta olduğunu belirten Şen, bu tür değerlere, emeklerinin boşa gitmediğini göstermenin boyunlarının borcu olduğunu anlattı.

 

Oturum başkanlığını edebiyatçı-yazar Mehmet Nuri Yardım'ın üstlendiği panelde konuşan Cemil Meriç'in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç de Kızıltuğ'un, kopuz coğrafyasının şairi, edibi ve musikişinası olduğunu dile getirdi. Meriç, "Ülkemizi gece yarılarına kadar televizyon mahkumu yapan zaman dışı değil, zaman altında kalan çoğu dünsüz ve yarınsız dizilere bir son verip dilbeste’de, dildeste’de ve satrançname’de yer alan bütün hikâyeleri usta bir yönetmenin ellerine tevdi ederek onları senaryodan beyaz cama aktarıp insanımızı genetik kodlarına saklanmış kimlikleriyle tanıştırmakta acele etmemiz gerekiyor" dedi.

 

Prof. Dr. Ruhi Ayangil ise şairin, içten, samimi ve derinlikli bir bestekar olduğunu vurguladı. Ayangil, basılan kitaplar, yayınlanan eserler arasında bestelediği eserlerin

 

CD'lerinin olmayışının, kültür hayatı açısından önemli bir eksiklik olduğuna dikkat çekti.

 

Yazar Belkıs İbrahimhakkıoğlu da Kızıltuğ'un hayat karşısında gerçek bir derviş sabrı ve teslimiyeti içerisinde bulunduğunu kaydetti.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön