DUYURU

Kimlikli sinemanın öncü ismi: Halit RefiğKimlikli bir sinema için mücadele eden Halit Refiğ için 14 Kasım’da Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek programda İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Halit Refiğ’in eşi Prof. Gülper Refiğ, yönetmen Mesut Uçakan ve yazar Ali Saydam büyük ustayı anlatacak.      

 

Türk Sineması’nın geniş kitlelere yayılmasını sağlayan ve birçok unutulmaz filme imza atan usta yönetmen Halit Refiğ, 14 Kasım Cumartesi günü İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde anılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü tarafından hazırlanan programda, görüşleri ve çalışmalarıyla “Ulusal Sinema” akımının öncülüğünü yapan ve Türk Sineması’nın halktan kopmadan kendi kimliği ve gerçeğiyle özgün yerini oluşturması konusunda önemli düşünceler ortaya koyan Refiğ’in Türk sinemasında bıraktığı izler konuşulacak. Moderatörlüğünü sinema yazarı Alican Sekmeç’in yapacağı panele; İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Halit Refiğ’in eşi Prof. Gülper Refiğ, yönetmen ve senarist Mesut Uçakan ile gazeteci ve yazar Ali Saydam konuşmacı olarak katılacak. Programda, yarım asırlık sinema hayatında birçok filmin yönetmenliği ve senaristliğini üstlenen Halit Refiğ’in; hayatı, filmleri ve ulusal sinema düşüncesiyle kimlikli bir sinema için verdiği mücadele konuşulacak. Programda ayrıca Alican Sekmeç’in Halit Refiğ’in tüm yazı ve röportajlarını bir araya getirdiği kitabının tanıtımı da yapılacak. “Halit Refiğ’i Anma Programı”, 13.00’de başlayacak.

 

EMEĞİ BÜYÜK

 

 

 

Usta yönetmen Halit Refiğ, askerliğini yedek subay olarak Kore’de yaptığı sıralarda amatör olarak film çekmeye başladı. 1956’da Nijat Özön ile birlikte yayınladıkları dergilerde sinema eleştirileri yazdı. Farklı ve incelikli hikâyeleri ustalıkla anlatan sinema kuramcısı Halit Refiğ, “Gurbet Kuşları”, “Karılar Koğuşu” gibi ödüllü filmlere imza attı. Refiğ, uzun yıllar akademisyen kimliği ile de sinemamıza önemli katkılar sağladı.

 

Bedir Acar

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön