DUYURU

Ben değilsem kim!Yazar Hüseyin Yorulmaz, Celal Hoca, Erdem Bayazıt ve Necip Fazıl’dan oluşan biyografi serisine yeni bir isim daha ekledi: Aliya İzzetbegoviç... Merhum Boşnak liderin hayat hikayesi Türkçe ve Boşnakça olarak yayınlandı. Aliya’nın ailesiyle ilgili bilgiler de ilk kez bu kitapta yer aldı. Babası Belgrad’ta askeri doktor olan Üsküdarlı Sıdıka Hanımın Rumeli yolculuğu, Sırp fanatiklerin karıştırdığı Belgrad’tan Bosna topraklarına göç edişleri, Bosanski Şamac’ta belediye başkanlığı yapan Büyük Aliya’nın macerası, I. Dünya Savaşı ile tüm varlığını kaybeden ailenin ilginç hikayesi bir roman tadında kitapta sunuluyor.

 

1925 doğumlu İzzetbegoviç’in fırtınalı bir hayat hikayesi var. Entelektüel yanını ömrünün sonuna kadar koruyan Bosnalı lider, 20 yıl önce yaşanan savaşta halkına önderlik ederek Boşnakları yeniden ayağa kaldırdı. Bu bağlamda, “Ben değilsem, kim?” şeklindeki sözü tarihe geçen İzzetbegoviç, İslam’ı “Uğrunda yaşamaya değer olan şey” diye niteleyerek ümmetin problemleriyle de ilgilendi.

 

Bosna’yı Müslüman dünyanın uzantısı olarak gören Aliya “Kendimi İslâm davasının bir neferi olarak telakki ediyorum. İslâm benim için güzel ve asil olan her şeyin diğer adı; dünyadaki Müslüman halklar için daha iyi bir gelecek vaadinin ya da umudunun, onlar için onurlu ve özgür bir hayatın, kısacası benim inancıma göre uğrunda yaşamaya değer olan her şeyin adıdır” demişti.

 

Balkanlarda Bir Beyoğlu, Bilge Bir Devlet Adamı ve Aliya’nın Yetiştiği İklim başlıklı üç bölümden oluşan kitapta ayrıca, Osmanlı’nın Bosna’da canlı bir şekilde yaşayan izleri, Türkçe yazan mutasavvıf şair ve yazarlar, Bosna’nın manevi iklimi ve edebiyatı üzerinde de duruluyor. Kitap, Hat Yayınları’ndan çıktı. 

 

 

 

ALİYA VE TAYYİP

 

Yakın dönem siyaset tarihinde, biri Türkiye’de diğeri Bosna’da olmak üzere önadıyla hitap edilen, herkesin âşinâ olduğu iki lider oldu. Recep Tayyip Erdoğan ve Aliya İzzetbegoviç... Her ikisi de kendi sınırlarını aşarak Filistin, Afganistan, Pakistan, Mısır, Somali, Suriye başta olmak üzere Endonezya’dan Fas’a kadar bütün bir İslâm dünyasında saygı duyulan siyasetçiler oldu.

 

2003’te Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, hasta yatağındaki İzzetbegoviç’i ziyaret için Bosna’ya gitti. Kitapta anlatıldığına göre, Bilge Lider, Erdoğan’ın ellerini iki elinin içine aldı ve “Tayyip kardeşim dualarım sizinle. Bu topraklar evlâd-ı fâtihân ve Osmanlı bakiyesidir. Bosnamı koruyun, Bosnama sahip çıkın. O size emanettir” dedi.

 

STAR GAZETESİ / SANATVİDEOLAR
FOTOĞRAF GALERİSİ
VAKIF TOPLANTILARI
XD CINEMA
EDEBİYAT KIRAATHANESİ
Üyeleri arasında Celâl Bayar, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Prof. Dr. Muharrem Ergin, Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Ahmet Aydın Bolak, Ali Naili Erdem, Prof. Dr. Tahsin Banguoğlu, Prof. Dr. Sabahattin Zaim gibi ülkemizin değerli şahsiyetlerinin yer aldığı Türk Edebiyatı Vakfı, Ahmet Kabaklı'nın girişimiyle 1978 yılında kuruldu.

KİTAPLARIMIZI SATIN ALMAK İÇİN

www.kitapyurdu.com

www.kitapyurdu.eu

www.idefix.com

Başa Dön